روستاهای ما باید مراكز فعال كار و تلاش و پر از نعمت باشند و زنها نیز در كنار مردها می بایست تمام تلاش خود را به هر شكل ممكن در دوران سازندگی بكار گیرند و هیچكس نباید بیكاری را بر خود بپسندد ./ مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… خامنه ای

به گزارش میراث آریا(CHTN)، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ،«محمد قلی آقایی» افزود: با استفاده از پشم های خالص و رنگ های گیاهی در بافت تمامی ورنی ها، کاری با کیفیت را تولید کرده ام که منجر شده طی سال های اخیر نشان مرغوبیت بین المللی صنایع دستی (مهر اصالت یونسکو) را به دست آورم.

وی با اشاره به ۳۰ سال فعالیت در بافت ورنی، اظهار داشت: تجربه این سال ها نشان داده که طرح های سنتی و مواد خام مرغوب علاوه بر تولید محصولی با کیفیت بالا، بازار تقاضای بیشتری نیز دارند.

آقایی با بیان این که به صورت خانوادگی و در خانه به بافت ورنی مشغول هستند، افزود: میزان تولید سالانه، به بازار و تقاضای آن بستگی دارد اما به طور متوسط سالیانه ۵۰۰ قطعه ورنی تولید و به فروش می رسانیم.

این هنرمند صنایع دستی استان با اشاره به آخرین اثر شاخص خود که موفق به دریافت مهر اصالت شد، اظهار داشت: این ورنی دو قطعه جفت به ابعاد ۸۰ سانتی متر در یک متر بود که در طرح راه راه سنتی و با استفاده از الیاف و رنگ های طبیعی بافته بودم.

آقایی همچنین با اشاره به حمایت های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از هنرمندان صنایع دستی، خاطرنشان کرد: علاوه بر حضور هنرمندان استان در نمایشگاه های صنایع دستی داخلی و بین المللی که فرصتی مناسب برای فروش تولیدات به طور مستقیم و حذف واسطه ها و دلالان از چرخه عرضه صنایع دستی بومی و سنتی را فراهم می کند، ارائه تسهیلات و بیمه هنرمندان را مدیون مدیریت میراث فرهنگی استان هستیم .

وی یادآور شد: در همین نمایشگاه ها با تقاضاهای بسیاری برای صادرات تولیدات ورنی مواجه شدم که حاصل آن صدور این صنایع دستی بومی آذربایجان شرقی به کشورهایی نظیر کانادا بوده است.

خاطرنشان می شود، محمد قلی آقایی هنرمند برجسته رشته ورنی بافی، با بیش از ۳۰سال فعالیت در تولید این صنایع دستی تا کنون سه بار موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو شده است. این هنرمند با تولید خانگی و سفارش کار به بافندگان، در دشت مغان منطقه ارسباران آذربایجان مشغول به کار است.

ارسال یک پاسخ