امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)

گلونی

 در سال فرهنگ باید بیش از هر چیز به معرفی و حفظ داشته‌های فرهنگی بپردازیم.

خبرگزاری‌ها، مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی، به نحوی گسترده وچشمگیر به معرفی و بیان ضرورت پاسداشت چنین روزی و گلونی سه هزار ساله در ۲۶ اردیبهشت پرداخته‌اند .این حرکت بهتر است آغاز حرکت‌های بعدی برای معرفی کلیه جوانب فرهنگی مردم لرستان باشد.

نظر به قدمتی که به ویژه بانوان دراستفاده ا ز این پوشش ایرانی و به تعبیری اسلامی دارند، این پوشش می‌تواند به عنوان یک فرهنگ زیبا‌شناسی برای بانوان ما مدنظر قرار گیرد.

علاوه بر کاربرد گلونی به عنوان پوششی برای بانوان، در بخشی از تاریخ فرهنگ لرستان، مردان به ویژه لک زبان‌ها از گلونی به عنوان معرفی و نشان اصالت خود در جشن‌ها و یا در جنگ‌ها استفاده می‌کردند.

البته حتی اگر این همایش به صورت نمادین هم گلونی را معرفی کند، اما باز جای خالی مادران ما را با آن گلونی‌های زیبا برسرشان پر نخواهد کرد.نسل جدید با استفاده از این سربند افتخارآمیز در جشن‌ها و مهمانی‌ها نگذارند فرهنگ اصیل و غنی لرستان به فراموشی سپرده شود.

دبیرخانه گلونی می‌تواند به عنوان دبیرخانه اقوام لرستان در این بخش فعالیت کند.همایش روز گلونی نخستین همایشی است  که می‌تواند چراغ راه برنامه‌های بعدی در خصوص اقوام باشد.

دسته ها : لباس اقوام

یک دیدگاه

  1. سفيدبهار گفت:

    با عرض سلام واحترام ضمن تشکر از توضیحات شما به استحضار می رساند که لباس قوم لر(بختیاری متفاوت است) که نماد پوشش این قوم به حساب می آیددر آقایان معمولاً شال وستره است که ستره پوششی بلند ومعمولاً تا به زیر زانو وبا رنگهای شاد ویا یکدست و وزین وشالی بلندی راکه علاوه بر اینکه دور کمر جهت محکم نگهداشتن ستره ونیز نگهدارنده خنجرواسلحه سبک ودر مواقع ضروری کاربردهای دیگری نیز دارد.وشلواری گشاد که در دمپا تنگ شده وتحرک وراحتی لازم را در تمام حالات دارد.کلاه نمدی ودستاری که معمولاً دور آن پیچیده می شود. در خانمها نیز علاوه بر لباس بلند وزیبا یک جلیقه معمولاً خوشرنگ وزیبابه نام کلنجه ودستاری به نام کت ویا گلونی وشلوارهای گشاد وراحت وکاملاً پوشیده.

ارسال یک پاسخ