امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)

کتاب ۵۸۵ صفحه ای کوچندگان کرمانج

 تالیف :  مهندس سیاوش فاتحی

 انتشارات :  کیان نشر شیراز

منتشر شده در سال : ۱۳۸۹

سیاوش فاتحی که اصالتی غیر کرمانج داشته و اهل سبزوار می باشد در این کتاب ارزشمند شرح بسیار مفصلی از زندگی و آداب و رسوم عشایر کرمانج در ییلاق ها و مناطق مختلف خراسان آورده است که نشان دهنده ی عشق و علاقه ی فراوان ایشان به مردمان شکوهمند کرمانج است. ییلاق هایی مثل گلیل و شایجان و هزار مسجدو قشلاق های سرخس و مراوه و تپه و سبزوار و … . در لابلای مطالب این کتاب بسیاری از آداب و رسوم و داستان ها و ماجراهای واقعی از شبیخون ها و غارت ها تا برخوردهای بین قبیله ای در میان ایلات و عشایر همچنین بخشی ها و عاشق های کرمانج در مناطق مختلف در میان عشایر به رشته تحریر درآمده  و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. محدوده ی تاریخی ثبت وقایع بیشتر در دوره پهلوی و در ادامه آن تا سال ۱۳۷۰ است.

لازم به ذکر است در پایان کتاب،  زندگی کوچ نشینان کرمانج به روایت تصویر، بازگو شده است. متاسفانه به دلیل عدم تبلیغ و اطلاع رسانی مناسب  تا کنون خیلی از دوستداران از چاپ این کتاب اطلاع پیدا نکرده اند.  این کتاب اکنون به تعداد محدود موجود است و افراد علاقه مند می توانند این اثر ارزشمند را تهیه نموده و مطالعه نمایند.

در پشت جلد این کتاب آمده است:” سنگ شاهجهان می نالد کوچندگان کجا رفتند، گله ها و اسب ها و شترها چه شدند. چشمه شایجان به ناله است دختران کرمانج چه شدید، دیگر نمی آیید مشکی پر کنید . …”

*** نکته: ۱۰۰ صفحه ی پایانی این کتاب حاوی عکس هایی مستند از پوشش زنان و مردان کرمانج و زندگی چادرنشینی انها در مناطق مختلف است که مجموعا نزدیک به ۴۵۰ عکس مستند را شامل می شود.

برای تهیه کتاب می توانید با نویسنده یا ناشر این کتاب تماس بگیرید :

تلفن نویسنده – ثابت: استان لرستان ۰۶۶۵۴۳۸۳۶۰۸ –  و تلفن همراه: ۰۹۱۶۶۹۹۰۳۴۰  و ۰۹۱۶۷۱۸۰۶۸۱

لازم به تذکر است جلد دوم این کتاب نیز با مطالب و مستندات بسیاز د ررابطه با زندگی عشایر کرمانج در آخرین مراحل تالیف است و به زودی به زیر چاپ خواهد رفت

                                                                             ***

معرفی / کتاب کوچندگان کرمانج تالیف سیاوش فاتحی توضیحات: در کتاب حاضر، ضمن معرفی «کوچندگان کرمانج» (کردان خراسان)، به بررسی روند کوچ نشینی این قوم در دوره پهلوی و در ادامه آن تا سال 1370 پرداخته می شود. در این بررسی نحوه زندگی کرمانجیان در سه منطقه ییلاقی، تابستانی و قشلاقی مورد توجه بوده است. کوچ نشینان تا پایان روزگار پهلوی از اردیبهشت تا مهر را در رشته کوه «کیکانلو»، «قله ها و پاره های نالی»، «گلیل»، «کپه داغ» و رشته کوه های «کلات نادری» که جزء مناطق سرد سیربوده، به سر می بردند و سپس در کوچ هایی که یک تا دو ماه طول می کشیده از کانون های تابستانی به سوی قشلاق ها می رفتند. لازم به ذکر است در پایان کتاب، روایت زندگی کوچ نشینان کرمانج به روایت تصویر، بازگو شده است.

ارسال یک پاسخ