این عشایر ما در اطراف ایران پشتوانه های استقلال ایران بودند

— امام خميني(ره)

 

مولف : مرادحسین پاپی بالاگریوه

تالیفات پنج جلدی بالاگریوه

تالیفات پنج جلدی تبار هخامنش دیاربالاگریوه نتیجه سالها تحقیق و پژوهش

دکتر مرادحسین پاپی بالاگـــــــــــریوه مشتمل بر دوره سه جلدی بالاگریوه

ودوره دوجلدی ایل پاپی یکی ازایلات بزرگ دیاربالاگریوه است وبه همین

طریق اجلاد مختلف مرتبط با ایلات درآینده به این تالیفات افزوده خواهد شد

 نویسنده کتاب تبار هخامنش دیار بالاگریوه در یک نگاه
کتاب تبار هخامنش دیار بالاگریوه در یک نگاه

مرادحسین پاپی بالاگریوه از چهره‌های شاخص و پرآوازه در حوزه‌ی شعر و نوشتار است.

استاد پاپی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۷ خورشیدی در شهرستان خرم‌آباد دیده به روی جهان باز کرد. وی فارغ‌التحصیل در رشته‌ی کارشناسی ارشد علوم اجتماعی است. مرادحسین از دیرباز دست به قلم بوده و در این گذار تاکنون قریب به ۲۰ جلد کتاب را در زمینه‌های مختلف تألیف کرده که بخش عمده ای از این آثار به زیور چاپ آراسته شده اند و مابقی نیز در دست نشر است. از عمده فعالیت های استاد پاپی در حوزه‌ی فرهنگ و ادب می توان به دبیر انجمن اهل قلم لرستان اشاره داشت. به گونه ای که وی از مؤسسین انجمن اهل قلم لرستان در دوره‌های اول و دوم آن و عضو هیأت امنا و همانطور که ذکر آن رفت دبیر انجمن اهل قلم لرستان بوده که در این انجمن نیز مصدر خدمات متعدد و متنوعی به نویسندگان و شعرای لرستان و غیره را فراهم آورده.

آثار نویسنده

از مهمترین کتب این نویسنده و شاعر دوست داشتنی می توان به آثار نثر آن به مانند شناخت ایل پاپی، روایت حماسه ها، بلندپرواز، سخنی نقدگونه با قلم بدستان لر و دو نوشتار دیگر، تبار هخامنش دیار بالاگریوه و با جولوند در پویه‌ی مردم شناسی و تاریخ اشاره داشت و از آثار نظم آن به زبان لری و فارسی می توان به رقص فنا در حرای معرفت، رقص شور آشوب دل، بار کوله‌ی امید (شعر لری) بی ولات (شعر لری) غاپوره (شعر لری) اوج و یلونی دل (شعر لری) و … اشاره کرد که این آثار نیز به چاپ رسیده اند.

کتاب سه جلدی تبار هخامنش دیار بالا گریوه از کتبی است که در سال ۱۳۸۷ با تیراژ ۲۰۰۰ جلد توسط انتشارات افلاک- دارالنشر اسلام به چاپ رسید.
دیار بالاگریوه همچنانکه از نقشه‌ی روی جلد کتاب پیداست شامل شهرستان‌ها، شهرها و بخش هایی چون درود، خرم آباد، پل‌دختر، دره شهر، آبدانان، اندیمشک و شهرهایی چون سپیددشت، ویسیان، حسینیه، ممولو و میان کوه، منگره، کرکی، پاپی و … می شود.

عابدین پاپی
نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار

ارسال یک پاسخ