برادران من ! امروز روز اختلاف نيست، امروز روز اين است كه همه با هم پيوسته بشويد ،همه با هم برادروار از كشور خودتان دفاع كنيد

— امام خميني(ره)
فرش دستبافت بختیاری یکی از مهمترین انواع فرش در ایران به شمار می رود، این فرش که توسط دست های بانوان چهارمحالی بافته می شود توانسته نام چهارمحال و بختیاری را در جهان زنده نگه دارد و به یکی از پر سود ترین زمینه های اقتصادی در این استان تبدیل شود.

فرش های دستبافت استان چهار محال و بختیاری در چهار سبک :بختیاری، یلمه، نـاییــنی و گبه تولید می شود که بیشترین درصد تولید آن به کشورهای غربی و حوزه خلیج فارس صادر می شود.

فرش بختیاری با توجه به نوع تولید و کیفیت بالا و رنگهای ثابت توانسته در خارج از کشور در کشورهای غربی مانند آلمان، آمریکا وکشورهای حوزه خلیج فارس شهرت و معروفیت بالایی کسب کند.

هنگامی که کلمه فرش بختیاری برا با واژه (Bakhtiari Rug) در سایت های جستجوگر تایپ می کنیم متوجه می شویم شهرت فرش بختیاری در بین فعالان فرش کشورهای مختلف جهان بسیار بالا است و در سایت های معروف فروش نام استان چهارمحال و بختیاری و انواع مختلف فرش تولیدی آن که به مناطق تولید آن شهرت گرفته به راحتی مشاهده می شود.

نام این استان و نوع فرش تولیدی آن به صورت لاتین در سایت های مهم فروش فرش جهانی آورده شده و قیمتهای بالای نیز برای فروش آنها در نظر گرفته شده است.

در یکی از سایتهای مهم فروش فرش جهانی در خصوص فرش بختیاری اینگونه بیان شده است:”فرش بختیاری در رشته کوه های زاگرس ایران بافته می شود، و به طور عمده توسط روستائیان و عشایر منطقه بافته شده است.

الگوی فرش بختیاری به طور عمده هندسی، گاهی اوقات نیمه هندسی، و به ندرت خمیده است، فرشها بسیار متراکم بافته شده و در آنها رنگ های پر جنب و جوش مانند قرمز عمیق، سبز، قهوه ای و بژ معمولا مورد استفاده قرار گرفته است. طراحی شایع ترین بختیاری طراحی باغ، که متشکل از مربع، مستطیل شکل، الماس، یا محفظه شش گوشه پر از انگیزه های گل، مانند یک درخت بید، درخت سرو، درخت انگور، یک گلدان، یا یک پرنده نشسته بر روی شاخهاست.هر محفظه دارای رنگ های مختلف و انگیزه از محفظه مجاور آن است.”

فرش بختیاری در خارج از کشور دارای بازارپسندی بالایی است

از  طرحهای مهم فرش بختیاری می‌توان به طرحهای:خشتی، قابی، درختی، لچک و ترنج، گلدانی، قاب سماور، محرابی، سر و کاج ،گًل مینا و طرحهای تلفیقی اشاره کرد.

در راستای فروش فرش سایتی را با آدرس www.bakhtiarirug.com برای  آشنایی بیشترعلاقمندان با فرش بختیاری ایجاد گردیده است.

فرش دستبافت چهارمحال و بختیاری به علت مشخصات بی نظیر خود دارای جایگاهی بالای در سطح جهان شده است

 فرش چهارمحال و بختیاری یک فرهنگ غنی است که با مهارت بانوان این استان بافته می شود و تاکنون هیچ رقیبی برای آن پیدا نشده است.

وی افزود: فرش دستبافت چهارمحال و بختیاری به علت رنگ، تثبیت رنگ و نقوش زیبا و کیفیت بالا دارای جایگاهی بالای در سطح کشور و جهان شده است.

مصالح تولید فرش در چهارمحال و بختیاری از کیفیت بالایی برخوردار است و همین امر موجب شده که فرش این استان  طول عمر بالایی داشته باشد.

انجمن طراحان یکی از اقدامات مهم در این حوزه به شمار می رود که از اقدامات زیر ساختی تولید فرش است.

اگر تخصص، مهارت، و حرفه با هم تزریق شود و بر اساس نیاز و ذائقه مصرف کنند تولید انجام گیرد کالای فرش دارای تولید بیشتر می شود.

چهارمحال و بختیاری دارای بیش از ۵۰ هزار بافنده است

دسته ها : اخبار

ارسال یک پاسخ