عشایر در همه جاى کشور، از لحاظ فداکارى و شجاعت و شهامت، جزو بهترین افراد مردمند. هیچ‌کس شک ندارد که عشایر در راه اسلام و وطن اسلامى فداکارى کرده‌اند. هر کسى این را منکر بشود، منکر واضحات شده‌است./ مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… خامنه ای

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گفت : هنر صنایع دستی کفش ایرانی تاکنون در کشورمان مهجور مانده است .
به گزارش خبرنگار ما ، محمدحسن صالحی مرام در نخستین جشنواره پاپوش های سنتی ایران با بیان اینکه امروزه چرم و گیوه ایرانی در تمام دنیا شناخته شده است و مشتریان خاص خود را دارد افزود : یکی از دلایل مهجور بودن این هنرها آن است که طبقه برخوردار که برای کفش ، پول خوبی می دهند اطلاعات دقیقی از کفش ایرانی ندارند ، به همین دلیل شاهد هستیم که آن ها کفش خارجی را می پسندند.
صالحی مرام افزود: دلیل دیگر نیز طبقه پایین تر جامعه هستند که هم اطلاعات دقیقی از کفش ایرانی و هم پول تهیه آن را ندارند .
وی گفت : به هر حال ما در هر دو بخش با مشکل مواجه ایم و به همین دلیل این صنعت نتوانسته است جایگاه خود را در میان مردم باز کند.
معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی در ادامه به کفش های صد درصد چرم ایرانی اشاره کرد و افزود : استفاده از کفش صد درصد چرم رابطه مستقیمی با سلامتی بدن ، چشم و قلب دارد و باید با استفاده از کفش های مناسب از آن ها حفاظت کنیم.
وی گفت : متاسفانه ان چیزی که امروز بازار ایران را فراگرفته کفش های چینی است که به پا ، چشم و قلب آسیب وارد می کند .
وی اضافه کرد : اگر نظام بهداشت کشور بخواهد جلوی بسیاری از بیماری ها را بگیرد ، باید از صنعت کفش حمایت کند.
صالحی مرام در ادامه به گیوه ایرانی اشاره کرد و گفت: گیوه ایرانی اگرچه بسیار خوب ، جذاب و مشتری پسند است اما مشکلات خاص خود را دارد و تبلیغاتی که آن را به محصول عامه پسند تبدیل کند ، وجود نداشته است .
وی افزود : علاوه بر اینکه پوشیدن گیوه در جوامع رسمی و اداری تاکنون جانیفتاده است ، مشکلاتی نیز مربوط به ساخت آن وجود دارد.
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه امیدوارم صنعت کفش سنتی ایران بتواند خواسته های مشتریان خود را جدی بگیرد گفت : به هر حال در دنیای اقتصاد و بازار ، حق با مشتری است و اگر کسی خواسته های مشتری را در نظر نگیرد نمی تواند موفق شود .
وی همچنین به بهره گیری از مد در تولید کفش سنتی زنانه اشاره کرد و افزود : کفش زنانه از تنوع زیادی بهره مند است اما متأسفانه برخی از مشخصات مد یا خواسته های این مشتریان ، در تولید کفش های سنتی زنانه رعایت نشده است که باید به نیازهای این گروه هم توجه نشان داد.
نخستین جشنواره پاپوش های سنتی با هدف تلفیق صنعت تولید کفش با پاپوش های سنتی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

ارسال یک پاسخ