هنرهاي ديار ستارخان روبه فراموشي : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)

ورزقان- جشنواره ستارخان در شهرستان ورزقان مجموعه برنامه‌های فرهنگی و ورزشی است که برای احیای فرهنگ و هنرهای اصیل منطقه ارسباران برگزار می‌شود.

ارسباران دیار ستارخان، باقر خان و شجاعت‌هاست و ورزقان شهرستانی از دل این منطقه که برگزاری نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی ستارخان در آن بهانه‌ای بود تا خیل عظیمی از دوستداران این سردار ملی گرد هم‌آیند و با شرکت در این جشنواره هم یاد و خاطره این قهرمان ملی را گرامی دارند و هم گامی جهت احیای هنرهایی بردارند که اگر امروز زنده نگه‌داشته نشود، فردا نور چراغشان به‌سختی سوسو خواهد زد.

نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی ستارخان باوجود سردی هوا بیش از ۱۰ هزار تماشاگر را از جای‌جای آذربایجان شرقی به شهرستان ورزقان کشاند تا برای مدتی هم که شده، شاهد اجرای هنرها و فرهنگ‌های اصیل موسیقی عاشیقی و ورزش‌های بومی و محلی به‌دوراز تمامی دغدغه‌های روزمره باشند.

موسیقی اصیل ارسبارانی عاشیقی جزو هنرهای دیرینه مردم منطقه آذربایجان و از مهم‌ترین هنرهای مردمان دیار ستارخان است که ادبیات آن نسل به نسل و سینه‌به‌سینه منتقل گشته و در هر اجرا مخاطبان بسیاری را به خود جلب می‌کند

ولی اکنون شرایطی ناخواسته، ارزش و اصالت این هنر دیرینه را تحت تأثیر قرار داده و ارسباران امروز با گذشته بسیار متفاوت است چنانچه اگر هنر و سنت‌های این منطقه حفظ نشود، فرهنگ‌های غنی آمیخته از عشق و علاقه روبه فراموشی خواهد رفت.

نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی جام ستارخان همزمان با آغاز کوچ پاییزه عشایر برگزار شد، در این جشنواره مسابقات اسب‌دوانی، طناب‌کشی، دوومیدانی و سایر برنامه‌های فرهنگی با همکاری تمامی ادارات برگزاری شد.

روستای کرویق به مدت ۹ سال پیاپی میزبان برگزاری این جشنواره بوده و تعداد تماشاگران و علاقمندان هرسال بیشتر از قبل می‌شود که امسال نزدیک به ۱۱ هزار نفر علاقمند در جشنواره جام ستارخان حضور یافتند.

مسابقات کشتی محلی یکی دیگر از محورهای ورزشی در این جشنواره است و برگزاری چنین جشنواره‌هایی در ایجاد شورونشاط اجتماعی بسیار مهم و مؤثر خواهد بود.

هدف اصلی این جشنواره تجمع هواداران و دوستداران ستارخان در کنار یکدیگر بوده و در این میان مسابقات بومی و محلی نیز اجرا می‌شود.

باشگاه مس سونگون به‌عنوان گروگان در تبریز نگه‌داشته شده و این موضوع بی‌احترامی به مردم ورزقان تلقی می‌شود.

تلاش برای نگه‌داشتن باشگاه مس سونگون در تبریز تفکری غلط و دور از انتظار است و مسئولان شهرستان برای بازگرداندن این باشگاه فرهنگی ورزشی به دیار اصلی خود در ورزقان از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد.

روستای کرویق بهترین مکان برای سوارکاری در منطقه است بر همین اساس باید پیست سوارکاری در شهرستان ورزقان احداث شود چراکه در صورت احداث این پیست و رفع مشکلات آن، مهم‌ترین راه جذب علاقه‌مندان به این ورزش اصیل هموار می‌شود.

جشنواره جام ستارخان در تقویم هیات سوارکاری آذربایجان شرقی ثبت‌شده است،  اگر تمهیدات لازم ازجمله امکانات بهداشتی و پیست دائمی و استاندارد در نظر شود، حتی می‌توان مسابقات کشوری سوارکاری را به میزبانی شهرستان ورزقان برگزار کرد.

شهرستان ورزقان باوجود برخورداری از نعمت‌های سرشار خداوندی از کمبود فضاهای ورزشی رنج می‌برد و اگر اماکن ورزشی و هنری مناسب در این منطقه ایجاد نشود، هنرهای موسیقی اصیل چون عاشیقی و بازی‌های بومی که شناسنامه این منطقه هستند، به دست فراموشی سپرده خواهند شد و دیگر هیچ امیدی برای احیای فرهنگ و اصالت دیار ستارخان‌ها و باقر خان‌ها نخواهد بود.

گزارش مهر،

DSCF0461

ارسال یک پاسخ