همراه با مدیر مسئول : به بهانه روز معلم “چهل نفری کجاست” : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

این عشایر ما در اطراف ایران پشتوانه های استقلال ایران بودند

— امام خميني(ره)

                              به نام آفریدگار هستی بخش

سلام . سلامی به ظرافت و صفای قلوب مردان و زنان پاک نهاد عشایری تقدیم به همراهی ها و دلدادگی هایتان . 

امیدوارم تا اینجای کار از سایت خودتان راضی بوده باشید وازاینکه با اصلاح وتکمیل مطالب ، موجبات هدایت سایت وسلامت این مجموعه را فراهم می سازید سپاسگزارم . 

درزندگینامه ی حقیر، همکاران عزیزم ازمدارس محل تحصیل و”دبیرستان چهل نفری عشایر “یادی نموده بودند.

هفته بزرگداشت مقام معلم رابهانه کار نمودم ودیدم که بی انصافی است ازاین دبیرستان خوش نام ، با سوابق درخشان و ارزنده چند کلامی ننویسم . لذا برآن شدم حق مطلب را درحد بضاعتم  درخصوص معرفی این مکان ارزشمند خدمتتان عرضه بدارم . 

مرحوم استاد محمد بهمن بیگی مدیرکل اسبق وبنیانگذار تعلیمات عشایری ایران ، پس از اقدام به با سواد نمودن فرزندان مستعد ومحروم عشایر توسط معلمین تربیت شده در دانشسرای عشایری تا پایان تحصیلات دوره ابتدایی ، بر این اندیشه استوار گردید که این پایان راه نیست بلکه آغازی است که باید به هدف وسرمنزل مقصود برسد .

پس تصمیم به ایجاد مجموعه ای با امکانات آموزشی ، خوابگاهی – رفاهی  وظرفیت جذب تعداد چهل نفر درمرکزاستان فارس گرفت تابا پذیرش فرزندان با استعداد عشایر کشوراز طریق کنکور ،آغازگر این راه بی بدیل گردد . بدین ترتیب به یمن عدد دانش آموزان جذب شده ، نام “چهل نفری” را بردبیرستان نو بنیاد خود نهاد تا هرساله با جذب وایجاد تشویق و تقویت فرزندان عشایر ،راه ورودشان را به دانشگاهها ومؤسسات عالی کشور باز نماید . واینچنین نیز شد .

فارغ التحصیلانی  تقدیم جامعه ی آنروز گردید که آثار مثبتشان تا الآن در جامعه ی مدیریتی کشور به وضوح روشن ونمایان است . 

از”چهل نفری ” اندیشمندان ، فرهیختگان ،مهندسین ، معلمین ، پزشکان وجراحان در رقم هزارگان ،پای به سرزمین پر گهر اسلامی نهادند که نه تنها در برتریهای علمی همچون گذشته شان ممتاز وپیشتازند بلکه هرکدام احیا کننده وامانت دار حفظ نهال شرف ،عزت ، پاکدستی ،صداقت ونجابتی هستند که از مادران وپدران نیکو سرشتشان در دل وجان به همراه دارند . آنها باخلوص واعتقاد راسخ به همراهی روحیه ناب وصادق مانده از نیاکانشان در خدمت به همنوعان وهموطنانشان از هیچ کوششی دریغ نورزیده وتوانسته اند گوی خدمت صادقانه را در عرصه مدیریت کشور از دیگران بربایند . اکنون “چهل نفری “آن خشت بنای معمار بزرگ تعلیم وتربیت عشایری ، یادبود خاطرات تلخ وشیرین بسیجیان ومرز داران شهیدی است که درکنکور کسب رتبه های معنوی با رقابتی جانانه در پاس داشت ارزش ها ،حفاظت از آب وخاک ووطن با تقدیم بیش از یکصد شهید والا مقام در سینه دین و میهن ماندگار گردند . 

روحشان شاد ویادشان تا ابد جاوید . 

اینک خیابان معدل شیراز خاک مقدس وارزشمندی رادر دل جای داده که نامش جاودانه است : «دبیرستان شهید دکتر بهشتی »”چهل نفری”

آری این نهال به ثمر رسیده یادبود اراده وتلاش خستگی ناپذیر بزرگ رادمردی ازدیار باصفای عشایر ایران زمین است . اومردی بود که باشجاعت ، خدمت واقامت در خاک مقدس وطن شریفش را به هر زرق وبرق جهانی ترجیح داد . 

مرحوم استاد محمد بهمن بیگی همیشه در کنار مردمان ایلش بود وبرای زندگی جاویدش نیز دل از کنار مردم نیک نهاد وایلش برنکند وبا وصیت وسفارشهای مکرر خواست تا در جایگاه ابدی اش در کنار تربت پاک مردان و زنانی از جنس خویش مقیم گردد تا از فاتحه و صلوات هم کیشان وهمنوعان پاک اندیشش روح بلند خود رادر پیشگاه احدیت صفای دگری بخشد . 

درود بر او وبر همه ی انسانهایی که شمع وجودشان روشنی بخش محفل وزندگی عالی ترین مخلوق خداوندی گردید. 

                              محمد علی حضرتی یادکوری دانش آموخته تعلیمات عشایر                                                                        و راه یافته به “دبیرستان چهل نفری” سال ۱۳۵۲

80826217-4918427

۸ دیدگاه

 1. سلام بر مدیر مسئول محترم سایت و سایر همراهان /از دانش آموخته گان مدارس عشایری هستم طایفه مالکی -کوهمره جروق/
  بسیار خرسند شدم از تلاشی که به خرج داده شده در جهت شناساندن فرهنگ عشایر با گستردگی خاص خودش /دستتان درد نکند موفق و موید باشید انشاالله /درود بر روح بلند مرحوم محمد بهمن بیگی بنیانگزار تعلیمات عشایری

  • مدیر سایت گفت:

   سلام ما به شما دوست عزیز
   تقدیرتان خستگی را از تن ما زدود
   انشاءالله که در پناه حق پیروز و موفق باشید

 2. منوچهر یوسفی گفت:

  سلام
  صرف نظر از بعضی موارد که نقص جزیی دیده شد اما انصافا هم متنوع و جامع است . بهر حال مدیریت در چنین سایت و تنظیم مطالب با باز خورد با سلایق گوناگون مشکل نیز وجود دارد . امید است که نقیصه ها برطرف شود و تمام کاربران خشنود و راضی از صفحه خارج شوند . دست مریزاد به تلاش و زحمت شما در موارد متنوع ونگارش متون در کلیه زمینه ها . برقرار و سلامت باشید .

 3. سلام منظر حضورتان در تبلیغ عشایری هستیم البته با رد پا یعنی نظر فراموش نشود لطفاhttp://tablighashayeri.blogfa.com/

 4. بهمنیار واحدی پور گفت:

  برادر ارجمند واستاد بزرگوار تعلیم وتربیت ، غیرت وعزت ،آزادی و آبادانی جناب آقای حاج محمدعلی حضرتی سلام گرم و آکنده از قلبم را که سرشار از عشق علاقه نه تنها بشما که خدمات ارزنده تان زبان زد خاص وعام است بلکه به تمامی خدمتگزان به این مرزوبوم خصوصا عشایر به مفهوم عام وقشقایی بطورخاص میباشد را تقدیم وجود نازنینتان مینمایم امروز صبح آدرس سایت شما را دریافت نمودم گذری کوتاه اما عمیق درآن برایم فراهم گردید حیفم آمد در تمجید از مطالب و سپاسگذاری از خدمات شما چیزی ننویسم و خیلی راحت از آن گذر نمایم .استاد بزرگوار لازم میدانم برسم ادب و حفظ حرمت درود بی پایان ولبریز از عشق وعلاقه خویش را نثار روح والای استاد فقید تعلیم تربیت مرحوم محمد بهمن بیگی که هرچه دارم و داریم پس از لطف خداوند سبحان از اوست تقدیم نمایم . جناب استاد حضرتی فکر نمیکنم کمتر کسی حضرتعالی را شناخته باشد وبدون هرگونه حب وبغضی از کارنامه درخشان شما حداقل در مشاورت استانداری فارس به نیکی یاد ننماید چون علیرغم تفکر سیاسی که همه میدانیم درحالیکه جناح حاکم از ورود آبدارچی های دوره قبل ممانعت مینمودند شما تنها کسی بودید که این تابو را شکستید ومعنی کامل فراجناحی را که دیگران فقط شعارش را میدادند جامه عمل پوشاندید .سخن زیاد است و محبت ها و خدمات شما بیشمار اما قلمم عاجز وزبانم قاصر از درج خدمات شما . فقط خواستم اشاره مختصری کرده باشم که حداقل وجدان خویش را تاحدودی درموردشما راحت وسبک نموده باشم . خداوند بشما سلامتی وتوفیق بیشتر خدمت را عنایت فرماید.

 5. mahdi گفت:

  سلام.خداقوت
  سایت مفید و جالبی دارید
  اگه امکانش هست مطلبی جامع درباره طایفه جشنی بنویسید
  ممنون

 6. شایسته بود انهایی که بواسطه نور این چراغ هدایت وانسانیت مسندی را یافتند دفاع می کردند تا نام او بر سر در این مدرسه که حاصل تلاشش بود نوشته می شد . اقای حضرتی چرا ؟

ارسال یک پاسخ