امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)

میش مرغ اسدآباد منقرض شد

گونه میش مرغ (Otis tarda) از گونه های منحصر به فرد و بسیار مهم جانوری در جهان به شمار می آید که به علت شرایط زیستی منطقه اسدآباد جمعیت اندکی از این گونه در دشت اسدآباد زندگی می کردند.میش مرغ، پرنده ای است بسیار وحشی و رمنده که از شلوغی گریزان است و تحمل گرما را ندارد و در مناطق خیلی گرم زندگی آن با مشکل روبرو می شود.

این پرنده به علت سنگین بودن جثه اش به سختی پرواز می کند و به این علت و همچنین برای تشخیص دشمنان خود از فاصله دور، قلمرو زیستگاهش را در اراضی مرتفع و وسیع و کشتزارهای بدون درخت انتخاب می کند.

میش مرغ از پرندگان سنگین وزن جهان به شمار می آید و پرنده ای است محتاط، ترسو و بسیار تیزهوش که دارای پروازی پرقدرت است.

کارشناسان کشوری به همراه یک تیم مستند ساز به بررسی گذشته حیات میش مرغ در دشت اسدآباد و علل انقراض آن پرداختند.
این تیم بصورت تخصصی تنها در زمینه میش مرغ فعال بوده و پیش از این نیز به بررسی وضعیت میش مرغ در منطقه بوکان آذربایجان غربی پرداختند.پس از اینکه آنها متوجه شدند در دشت اسدآباد نیز پیشتر این پرنده می زیسته است اقدام به بررسی این گونه در منطقه اسدآباد کردند.

تحقیقات میدانی از افراد ساکن در نزدیکی دشت اسدآباد گویای این بود که از سال ۸۸ تاکنون این پرنده در اسدآباد مشاهده نشده است.

هجوم کشاورزان به عرصه محیط زیست و کشت و کار در زمینهای اطراف محل زندگی این پرنده در کوچ آن تاثیر داشته است.

توسعه دامداری در روستاها، افزایش کوچ عشایر به محدوده زندگی میش مرغ و افزایش جمعیت و تردد افراد به زیستگاه این پرنده از دیگر عوامل نایاب شدن این گونه زیبا در دشت اسدآیاد است.

یک شهرک صنعتی در محدوده زندگی میش مرغ ایجاد شده که این موضوع هم در زوال این گونه تاثیر بسزایی داشته است.
این تیم به همراه گروه مستند ساز قرار است در اواخر مهر و آبانماه سالجاری که فصل کوچ میش مرغ است اقدام به رصد دشت اسدآباد کنند.

این پرنده زیبا تنها در دو منطقه دشت اسدآباد و بوکان دیده شده است که از شش سال پیش تاکنون نیز منطقه اسدآباد را ترک کرده و بازنگشته است.

دسته ها : محیط زیست

ارسال یک پاسخ