شما عشایر محترم ایران و تمام اقشار ملت باید هوشیارانه توجه داشته باشید دست های خائن باز در زیر پرده مشغول فعالیت هستند

— امام خميني(ره)

لیراوی یا (کوی لیراوی) شعبهٔ دوم از ایل جاکی (از طوایف کهگیلویه).

جاکی یکی از سه شعبهٔ عمدهٔ طوایف کهگیلویه به نام جاکی، باوی و آقاجری است و خود به دو شعبه تقسیم شود: چهاربنیچه و لیراوی.

چهاربنیچه، گروه‌های بویراحمدی، چرام، دشمن زیاری و نوئی را در برداشت که در مشرق منطقه زندگی می‌کردند. طایفه‌های مختلف ایل نوئی به‌تدریج در سایر ایلات حل شدند و امروز از موجودیت ایلی آنها خبری نیست.

لیراوی نیز به دو دسته لیراوی کوه و لیراوی دشت منقسم گردد. لیراوی کوه دارای تقسیمات کوچکی چون: طیبی، یوسفی، بهمنی، شیرعلی و جز آن باشد.

لیراوی شامل لیراوی کوه (کوی لیراوی) و لیراوی دشت بود که در غرب منطقه به‌سر می‌برند. امروز ایلات بهمئی، و طیبی در قلمرو لیراوی‌ها سکونت دارند. اکنون طوایفی که برجای مانده‌اند عبارت است از: بویراحمد (عُلیا و سُفلی و گرمسیر)، چرام، بابوئی، دشمن زیاری و طیبی و بهمئی، که بیشتر آنها در منطقه کهگیلویه به‌صورت کوچ‌نشینی و نیمه کوچ‌نشینی به حیات خود ادامه می‌دهند.لیراوی همچنین نام بلوکی در کنار خلیج فارس است که ۱۳۷۴ به چهار دهستان لیراوی شمالی و لیراوی میانی، لیراوی جنوبی و حومه در شهرستان دیلم (استان بوشهر) تقسیم شده است

برای کسب اطلاع از تاریخ این ناحیه از ایران زمین و مناطق تاریخی و تحولات آن می‌توانید به کتاب ” هفت شهر لیراوی و بندر دیلم ” نوشته علیرضا خلیفه زاده مراجعه نمایید.

۲ دیدگاه

 1. با سلام وخسته نباشید از سایت بسیار خوب وزیباتون.میخواستم خواهش کنم که اگر مایلید لینگ وبلاکای ایل بهممی رو داخل سایت خودتون قرار بدید.
  با تشکر

  http://bahmaee.mihanblog.com/

  http://ezadpanah.blogfa.com/

  • ویراستار گفت:

   باعرض سلام وسپاس حضور هم وطن گرامی اگر ممکنه نام وبلاگ مورد نظرتون رو بفرمایید تا استفاده کنیم . ضمنا یکی از مطالب این سایت ایل بهمیی است.

ارسال یک پاسخ