عشایر در همه جاى کشور، از لحاظ فداکارى و شجاعت و شهامت، جزو بهترین افراد مردمند. هیچ‌کس شک ندارد که عشایر در راه اسلام و وطن اسلامى فداکارى کرده‌اند. هر کسى این را منکر بشود، منکر واضحات شده‌است./ مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… خامنه ای

گوزن زرد ایرانی

شوکا، گوزن مینیاتوری دشت‌های سرسبز اورامانات که مردم محلی به آن «فیله گیجه» می گویند،

گوزن مینیاتوری نژاد خاص و منحصر به فرد منطقه حفاظت شده بوزین و مره‌خیل است و در هیچ کجای جهان همتا ندارد، بعضا نمونه‌هایی از شوکا در شمال کشور مشاهده شده اما تفاوت بسیاری با شوکای بوزین و مره‌ خیل دارد. گوزن مینیاتوری حیوانی بسیار احساساتی خجالتی و تیزپاست، رنگ پیکرش قهوه‌ای و گوش‌های درازی دارد و حس شنوایی، بینایی و بویایی فوق تصورش او را در دنیا بی‌همتا کرده است.

گفته می‌شود حس بویایی شوکای اورامانات قدرت تشخیص بوی خون تا بعد ۷۰۰ متری و بیش از آن را دارد وزن معمولش ۱۵ کیلوگرم است اما تا ۳۰ کیلوگرم نیز مشاهده شده است. عمر متوسط شوکا ۱۳ تا ۱۵ سال است، گونه نر گوزن مینیاتوری شاخ‌های بلندی دارد و هرکس شوکا را از جثه ظریفش نشناسد شاخ‌های او گواه موجودیتش است البته شاخ شوکای نر در پاییز می‌افتد.

تندیس شوکا طراحی و آماده رونمایی است

گوزن مینیاتوری

شوکا

کسب اعتبار جهانی برای گوزن مینیاتوری

موسسه ژینگه بر آن است تا با اهدای تندیس شوکا به فعالان محیط زیست و منابع طبیعی و گردشگری کشور این گوزن مینیاتوری را به ایران و جهان بشناسانند تا اعتبار جهانی برای شوکا کسب کنیم و در این راستا یکی از اهداف اصلی ما برای تشکیل دبیرخانه اورامانات ثبت جهانی این منطقه به لحاظ داشتن گونه‌های جانوری و گیاهی خاص و نیز کسب اعتبار بین‌المللی برای شوکا است.

گوزن مینیاتوری 2

دسته ها : محیط زیست

ارسال یک پاسخ