علیقلی خان سردار اسعد /چهره ماندگار /ایل بختیاری : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

روستاهای ما باید مراكز فعال كار و تلاش و پر از نعمت باشند و زنها نیز در كنار مردها می بایست تمام تلاش خود را به هر شكل ممكن در دوران سازندگی بكار گیرند و هیچكس نباید بیكاری را بر خود بپسندد ./ مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… خامنه ای

علی‌قلی‌خان بختیاری
Sardar Assad.jpg
شناسنامه
نام کامل علی‌قلی‌خان سردار اسعد
معروف به سردار اسعد
نام مستعار سردار اسعد بختیاری
زادروز ۱۲۳۶
زادگاه پرچم ایران جونقان، ایران
تاریخ وفات ۱ آبان ۱۲۹۶
محل وفات پرچم ایران تهران، ایران
همسر بی‌بی مهرجان
سمت وزیر جنگ
وزیر کشور
سمت‌های پیشین ایلخانی بختیاری
فعالیت‌ها فتح تهران

دوران کودکی و جوانی

علی‌قلی‌خان بختیاری در یکی از بانفوذترین خانواده‌های ایل بختیاری، یعنی خاندان ایلخانی،به سال۱۲۳۶ چشم به جهان گشود. او چهارمین فرزند و سومین پسر حسین‌قلی خان ایلخانی بود. پدر وی، حسین‌قلی‌خان، به‌مدت ۳۰ سال، حاکم بدون منازع ایل بختیاری بود. ( ایلخان )علیقلی‌خان پس از گذراندن دوران کودکی، در اوایل جوانی، به تحصیل مشغول شد و پس از آموختن زبان عربی به تحصیل علوم خارجی، از جمله زبان فرانسهپرداخت. حسین‌قلی‌خان، معلمی برای تعلیم وی در نظر گرفت. او در اندک زمان، زبان فارسی و خط تحریر را فراگرفت و پس از آن، به مقدمات‌ عربی و ادبی از صرف و نحو، منطق، بدیع، بیان و امثله‌ عرب مشغول گردید.

لقب سردار اسعد

علی‌قلی‌خان، در سال ۱۲۸۱ به تهران بازگشت و در سال ۱۲۸۲ که اسفندیار خان، برادر بزرگش درگذشت، راهی بختیاری شد و بین خانواده ایلخانی یعنی برادران خود،وعموزاده‌هایش صلح و آشتی برقرار کرد. سپس در سال ۱۲۸۳ به پیشنهاد عین‌الدوله، از طرف مظفرالدین شاه، لقب سردار اسعد گرفت و نشان حمایل به وی داده شد. همچنین ماًمور نظم لرستان گردید.

فتح تهران

                       

نقاشی فتح تهران در کاخ‌موزه‌های سعدآباد، سپهدار اعظم تنکابنی و سردار اسعد بختیاری سوار بر اسب .

وی برای فتح تهران ابتدا با شیخ خزعل، شیخ قدرتمند اعراب خوزستان، ملاقات کرد و با او متحد شد. سپس وارد بختیاری شد و متعاقب آن با خوانین قشقایی سوگندنامه‌ای را امضا کرد. هم پیمان شدن با خوانین و شیوخ بسیار حیاتی بود، زیرا او برای حرکت به سمت تهران می‌بایست از پشت سر مطمئن باشد!سردار اسعد پس از عقد قرارداد با رؤسای ایلات مذکور با همراهی خوانین بختیاری سپاهی قریب به هفتصد نفر جمع آوری کرد و راهی تهران شد.سپس نیروهای بختیاری به فرماندهی سردار اسعد از جنوب و نیروهای مجاهدین از شمال راهی تهران گردیدند و با هماهنگی‌هایی که با هم داشتند، در بادامک به هم رسیده و در تیر ۱۲۸۸ وارد تهران شدند.

وزارت داخله/وزارت جنگ

در تاریخ ۲۵ تیر ۱۲۸۸  در بهارستان مجلس مهمی به‌نام “مجلس فوق‌العاده عالی”، با حضور رؤسای دوره اول مجلس شورای ملی و سرداران قشون ملی و عده‌ای از تُجار و وزرا و شاهزادگان، تشکیل شد. در همین مجلس، به اتفاق آراء سردار اسعد به سمت وزیر داخله منصوب گردید.

سپس در کابینه‌ای که به تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۲۸۹ تشکیل گردید، علی‌قلی خان سردار اسعد، به مقام وزارت جنگ منصوب گردید. که با استعفای سپهدار تنکابنی، مستوفی الممالک رئیس‌الوزراء شد و سرانجام دوره اول زمامداری سپهدار تنکابنی، که از فتح تهران در ۲۵ تیرماه ۱۲۸۸ آغاز شده بود، پس از گذشت یک سال، به پایان رسید.و سردار اسعد، از مجلس سه ماه مرخصی خواست و راه اروپا را در پیش گرفت.

نیابت سلطنت

در ایامی که علی‌قلی‌خان، در پاریس اقامت داشت، تلگراف‌های متعددی از طرف مجلس شورای ملی و ناصرالملک؛ نایب‌السلطنه به وی رسید. سردار اسعد قریب یک سال در اروپا بود، مجلس مکرراً او را برای بازگشت به ایران دعوت کرده بود، ولی او تا تیر ماه ۱۲۹۱ در اروپا ماند.سردار اسعد، نیابت سلطنت را چندی زیر نظر داشت و خانه‌اش محل مراجعات مردم بود و تلاش نمود، افراد مسلح بختیاری را به نظم وادار کند و صمصام‌السلطنه را در کارهای کشورداری راهنمایی نماید.

آثارباستانی سرداراسعد

این کتیبه، به دستور علی‌قلی‌خان سردار اسعد، در سال ۱۲۸۴ نوشته شده‌است، که شجره‌ نامه او و ریاست اجدادش بر ایل بختیاری را بیان می‌کند. محل این کتیبه در پنج کیلومتری جنوب شهر فارسان معروف به پیرغار می‌باشد.در پایین این کتیبه، این جمله افزوده شده است:در تاریخ هفتم محرم ۱۳۳۶ هجری قمری مطابق اول میزان، مرحوم سردار اسعد در طهران به رحمت ایزدی پیوست…

سردار اسعد، در شهر جونقان کاخ بسیار زیبایی را بنام قلعه جونقان بنا نهاد. قلعه جونقان، به سبک ایرانی و با تزئینات فرنگی ساخته شده‌است.

آثار و کتاب‌ها

علی‌قلی‌خان که از خوانین فرهنگ دوست بختیاری بوده چندین بار به اروپا سفر کرد و به تکمیل زبان فرانسه خود پرداخته و اقدام به ترجمه چندین کتاب، از جمله دختر فرعون و پاریس از الکساندر دوما و غاده البریتانی، نموده و همچنین، کتاب تاریخ بختیاری را به رشته تحریر در آورده‌است.

از جمله ترجمه های سردار اسعد بختیاری، می‌توان به کتب زیر اشاره کرد:

 • بولینا – غاده البریتانی
 • پل و ورژینی
 • تاریخ حمیدی – سلطان عبدالحمید عثمانی
 • دختر فرعون
 • دیل گابریل
 • روکامبول
 • شرح حال هانری سوم
 • عشاق پاریس
 • مادموازل مارگریت
 • هرمس مصری
 • سفرنامه‌های برادران شرلی
 • عهدنامه حضرت امیر
 • همچنین کتاب تاریخ بختیاری، از تالیفات اوست.

درگذشت

علی‌قلی‌خان سردار اسعد سرانجام در  ۱ آبان ۱۲۹۶ در تهران درگذشت و از طرف دولت با تشریفات رسمی و احترام نظامی در حالی‌که جسد وی روی توپ حمل می‌شد، تشییع گردید. سپس پیکر وی به اصفهان منتقل شد و در مقبره خانوادگی در تخت فولاد اصفهان به‌ خاک سپرده‌ شد.

از نکات قابل‌توجه زندگانی سردار اسعد بختیاری فعالیت سیاسی در دوران سلطنت چهار شاه از سلسله قاجار می باشد.

ارسال یک پاسخ