عشایر کوچرو جلوه ای از امید ونشاط : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

برادران من ! امروز روز اختلاف نيست، امروز روز اين است كه همه با هم پيوسته بشويد ،همه با هم برادروار از كشور خودتان دفاع كنيد

— امام خميني(ره)

n00182965-t

 اگرچه کوچ و زندگی عشایری از کهن ترین شیوه های زندگی بشر است و روز به روز از شمار کوچ کنندگان کاسته می شود اما سفربه مناطق عشایری جلوه هایی از زوایای زیبا و در عین سادگی و اوج نشاط را به تصویر می کشد.

زندگی عشایر کوچرو جلوه هایی از امید و بارقه هایی از نشاط را در دل انسان زنده می کند.

صدای دلنشین زلنگوله های گوسفندان، نوازش روح نواز نی و هی هی چوپان، زمزمه اشعار کهن پارسی با گویش محلی مادران برای کودکان گوشه ای از رنگین کمان وصف ناشدنی زندگی عشایری است.

پوشش لباس های رنگارنگ این قشر زحمت کش همخوان با طبیعت بهاری و رویایی این روزها به ویژه در مناطق گرمسیری و تلاش برای تولید جلوه هایی دیگر ازحلاوت دلچسب زندگی عشایر کوچرو است.
جایی که زنان همپای مردان قبل از طلوع خورشید تلاش در عرصه تولید و زندگی روزمره را آغاز می کنند.
اگر بخواهیم از غذاهای این روزهای عشایر تلاشگر که محصول دستان خودشان است بگوییم درهیچ سفره صبحانه ای کره حیوانی، نان گرم دست پخت زن ایلی و دوغ تازه به اندازه سفره عشایری دلچسب نیست.
نگاهی عمیق تربه این زندگی جای خالی آسیب های اجتماعی چون طلاق و اعتیاد انسان را جذب این زندگی می کند.
تا جایی که گاهی انسان خسته از روز مرگی را در این فکر فرومی برد که به راستی ره آورد پر زرق و برق زندگی شهری و تجملات جز بیماریهای روحی و روانی ، آسیب های اجتماعی چون طلاق و اعتیاد چه چیز دیگری است.
هر چند این نوع نگرش کمی افراطی به نظرمی رسد اما باید گفت: سفر به زنذگی کوچ نشینی حداقل برای قربانیان زندگی مدرن هراز چند گاهی خالی از لطف نیست.

ارسال یک پاسخ