شما عشایر محترم ایران و تمام اقشار ملت باید هوشیارانه توجه داشته باشید دست های خائن باز در زیر پرده مشغول فعالیت هستند

— امام خميني(ره)

طایفه شش بلوکی

شش بلوکی ها اغلب از تیره های بسیار قدیمی و از همان ترکان عراقی یعنی مهاجران اولیه هستند. این ایل از پرجمعیت ترین طوایف قشقایی است که در پرورش و نگهداری دام مهارت فراوان دارند.

شش بلوکی شامل ۲۰تیره:

دقزلو،شورباخورلو،کله لو،علمدارلو،کوهی،قره یارلو،هیبت لو،صفرلو،آهنگر،قجرلو،جعفرلو،قورد،بهلولی،عرب شاملو،کچل شاملو،آرقلو،بچگانلو،دوست محمدلو،القیالو،اسلاملو،چرمایلو،عرب چرپانل،

دلیل نامگذاری

چون مردم این طایفه در اصل از ناحیه “شش بلوک خلجستان” به این منطقه آمده اند “شش بلوکی” نامیده شده اند.

جمعیت ومحدوده اقامت

گرمسیر آنان بوشکان دشتی، کوه سیاه دشتی، حومه، فراشبند، دَهرَم، میباشد و سردسیرشان حومه، اقلید، ایزد خواست و کوه آران از شهرستان آباده است.

این طایفه در سال ۱۳۶۱ دارای ۶۰ تیره، ۶۴۰۳ خانوار(۳۳۹۳۸ نفر ) بوده است و در سال ۱۳۶۶ دارای ۲۰ تیره و ۴۰۲۹ خانوار بوده است.

طایفه عمله

عَمَلِه ، یکی از بزرگترین طایفه های ایل قشقایی است. این طایفه در واقع عوامل اجرایی و اداری ایلخان بودند. طایفه عمله مستقیماً تحت نظر ایلخان اداره میشد.

شکل گیری

طایفه عمله حدود ۱۵۰ سال پیش توسط مرتضی قلی خان قشقایی، ایل بیگی قشقایی ها، بوجود آمد.بدین ترتیب که از میان ۶۰ هزار خانوار قشقایی، دو هزار خانوار را که از نظر مالی بالاتر از دیگران بودند انتخاب کرده و آنها را عمله نامید و از این دو هزار خانوار ۲۰۰۰ نفر مسلح، زبده و آماده تدارک دید که گارد جاویدان قشقایی نام داشت .

طایفه عمله برای رسیدگی به امورات جاری ایل نظیر جمع آوری حق مالکانه، رسیدگی به امور کشاورزی، گله داری و تنظیم امور ایلی از تیره های مختلف ایل قشقایی و سران آنها تشکیل گردید. در دوران اقتدار صولت‌الدوله، رؤسای برخی از طوایف، بسیار مقتدر و ثروتمند بودند و از او تمکین نمی‌کردند، بنابراین تلاش برای جذب برخی تیره ها از این طوایف و تقویت طایفه عمله و پرتوان کردن بازوی نظامی ایلخانی آغاز شد.

دلیل نامگذاری

طایفه عمله درواقع عمال اجرای دستورها و فرمانهای ایلخانی بزرگ بود. صولت الدوله برای استقرار قدرت خود از این طایفه به صورت نیروی انتظامی و اجرائی استفاده میکرد. سپس برای تحلیل قدرت سایر کلانتران ایلهای قشقائی بعضی از طایفه ها و یا تیره های مختلف را از آنها جدا نموده و وارد این طایفه نمود که به تدریج خود به طایفه بزرگی تبدیل شد که اداره آن نیاز به کلانتر و خان داشت. بهمین دلیل آنها به صورت یک واحد سیاسی و ایل در آمدند.

تیره های طایفه عمله

۱٫طایفه عمله شامل ۴۷ تیره:

گله زن،چگینی،آرد کپان ،قوتلو،زرگرر،بهمن بیگلو ،طیبی،مختار خانلو،بیات ،ساروئی،قادلو،قزل لو،بربر،لر،سکز،محمد زمانلو،

کلاه سیاه،کره کانلو،بهلولی،کهلو،قجابیگلو،میچک،جعفربیگلوی کوچک،دمیرچماقلو،شولی،درمه ای،باصری،وندا،بوگر،اسلاملو،

کهوا،چوپان کاره،گرائی،سهرابخانلو،بوالوردی،توللی،نفر،ددکئی،

مهترخانه،بئی یابهی،جامه بزرگی،یلمه ای،کرانی،

 دره شوری: ۵۱تیره

کزنلو،قره قانلو،خیراتلو،نره لو،تله بازلو،کریم لو،جانبازلو،ندرلو،آبل کرلو،ارجلو،ایوبلو،چوپان کاره،حاجی دولو،قورد،حاجی محمدلو،

کربکش،لک،دونده لو،قره گچه لو،مقصودلو،شاهین کیخالو،

بوالوردی،بهرام کیخالو،چارخلو،قره جل لو،عثمان لو،گلاب لو،چارده چریک،طیب لو،گویجه لو،آهنگر،قرمزی،زیلاب لو،وندا،قمل لو،

جمعیت و محدوده اقامت

گرمسیر طایفه عمله، منطقه وسیعی از شهرستان لار، فیروزآباد و جهرم است و سردسیرشان اطراف شهرستان شیراز، بعضی از روستاهای شهرستان آباده و حومه سمیرم از شهرستان شهرضا میباشد. جمعیت طایفه عمله در سال ۱۳۶۰ شمسی ۸۰۱۱ خانوار (۴۲۴۶۱ نفر) بوده است. و در سال ۱۳۶۶ دارای ۴۷ تیره و ۴۰۳۷ خانوار بوده است.

طایفه فارسی‌مدان

فارسیمدان دارای۲۵ تیره:

قره میرشاملو ،توابع، ماچانلو، دوغانلو،کرانلو،گرجائی،ظهرابلو،مورل،یاندرانلو،عمله،جامه بزرگ،قاسملو،اولاد،زرگر،بهلولی،دنگزلو،عرب گاومیشی،لر،توللی،شیبانی،…،

شکل گیری

فارسیمدان ها معتقدند که اصل آنها از طایفه خلج می باشد و قبل از نقل مکان به جنوب ایران، در منطقه خلجستان (منطقه ای در جنوب غربی تهران) اقامت داشته اند. آنها معتقدند قبل از رسیدن به فارس ، مدتی نیز در منطقه کهگیلویه اقامت داشته اند.

این طایفه جزء دو طایفه بزرگ قشقایی ها به شمار می اید.این مردمان همواره در فعالیت های سیاسی و اقتصادی حضور داشته اند. فارسی‌مدان که امروزه از طایفه‌های قشقایی به شمار می‌آید,پیش از قشقایی‌ها در منطقه اقامت داشته‌اند و دراسناد به دفعات نامهایی از آن‌ها برده شده‌است.درتاریخ امده است که انها در کوچ بزرگ به فلات ایران امده اند و از ساکنان قدیمی ایران هستند بر اساس اسناد تاریخی، ابوالقاسم بیگ رهبر این ایل و جمعی از یارانش در ماه اکتبر ۱۵۹۰ (ذی الحجه ۹۹۸ قمری) به دلیل همراهی با یعقوب خان ذوالقدر (حاکم فارس) در مخالفت با شاه عباس مورد غضب دولت قرار گرفته اند، بنابراین در اواخر قرن شازدهم میلادی، این طایفه در فارس حضور داشته است.

محل اقامت

این طایفه خود ۲۵ تیره دارد. طایفه فارسی‌مدان سابقاً پادنا ییلاق و در اطراف کوه گیسگان قشلاق می‌کردند. بعد اراضی سرمشهد و سپس منطقه دایین به آن اضافه شد. امروزه طایفه فارسی‌مدان در شهرهای اقلید, داراب, شیراز, فیروزآباد, کازرون, سمیرم, دشتستان,دشتی وتهران زندگی می‌کنند.

در میان مردم طایفه فارسی‌مدان شاهنامه و شاهنامه‌خوانی اهمیت ویژه‌ای دارد.توجه به آداب ورسوم,تاریخ کهن ایران و جریانات کشوری نیز بسیار در این قوم موجود است.

یک دیدگاه

  1. ali farsimadan گفت:

    چرا هىچ کدام از خوانىن و کلانترهاى بزرگ اىل فارسىمدان اسمى برده نشده؟

ارسال یک پاسخ