امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)
 

پراکندگی جمعیت

سرلکطایفه‌ای از ایل بختیاری است، که بخش اعظم از جمعیت آن، در شرق استان لرستان، در الیگودرز، ازنا و شول‌آباد، همچنین گلپایگان و خوانسار در استان اصفهان، خمین در استان مرکزی و بخشی از جمعیت این طایفه نیز در شهر اهواز در استان خوزستان پراکنده می‌باشند.

امروزه این طایفه، بر پایه نمودار اجتماعی ایل بختیاری، به‌عنوان طایفه‌ای از شاخه چهارلنگ و از باب موگویی محسوب می‌شود.

گرچه گروهی نیز سرلک را تنها طایفه ایل بختیاری می‌دانند، که زیرشاخه‌ای از هیچ‌یک از باب‌ها نمی‌باشد و تنها سرلک را طایفه‌ای از چهارلنگ بختیاری به‌شمار می‌آورند.

تیره‌های طایفه سرلک

عبارتند از: بلفائی، رضایی، صفایی، هندویی، کریم‌خانی، خسروی، ملکی، بهاروند و گل‌محمدی. روستاهای اصلی محل سکونت سرلک‌ها عبارتند از: اردودر، سور، قره کهریز، دوزان، روستای سرلک و فرنق .

تیره‌های مختلفی با نام سرلک در دو ایل چهارلنگ و هفت لنگ وجود دارند که برخی از آنها عبارتند از سرلک موگویی، سرلک بهرامسری، سرلک چیوایی و…

وجه تسمیه سرلک

به معنی رییس طایفه و قبیله می‌باشد که به عنوان مثال سرلک موگوئی یعنی رییس طایفه موگویی. در هر صورت داشتن این نام خانوادگی در هر کدام از طوایف بختیاری نشان از منش و بزرگی صاحب نام دارد و همین باعث گردیده افراد زیادی فامیل اصلی خود را به سرلک تغییر دهند که دارای پسوند و پیشوندهای متفاوتی می‌باشند،

در میان سرلک‌ها تنها طایفه سرلک ، که ساکن روستاهای قره کهریزواردودر و سور می‌باشند، یک طایفه مستقل بشمار می‌آید و بقیه سرلک‌ها، از تیره‌ها و تش‌های زیرمجموعه سایر طوایف بختیاری محسوب می‌شوند.

رضا سرلک:

به هر صورت سرلک‌ها شاخه‌ای از قوم بختیاری بوده و هستند و آسترکی‌ها هم شاخه‌ای دیگر از این قومند در زمان حکومت جهانگیر خان و خلیل خان ایل بختیاری به دو بخش ۷ و ۴ منشعب شد که این انشعاب در منطقه زندگی آنان پیش آمد و در خصوص قوم و نژاد آنها تاثیری نداشت، اما بعدها جنبه قومیت گرفت و بین آنها اختلاف بوجود آورد و هر کدام تعصب منطقه‌ای خود را به تعصب قومی تبدیل کردند.

وجه تسمیه معتبر و اصلی سرلک‌ها هم بختیاری بودن آنهاست، نه چهارلنگ یا هفت لنگ بودن.

 Image result for ‫طایفه سرلک آُسترکی‬‎

۲ دیدگاه

  1. اسفندیار مهرآیین گفت:

    ما تیره سزلک از طایفه ایسوند در باب میوند چارلنگ هستیم واجداد ما عقیده داشتند سرلک ها در همه طوایف و بطورکلی ایل بختیاری حضور دارند .گاه به اشتباهدر کتب و اسناد تاریخی از خانواده ما به عنوان لک نام برده اند . در بختیاری لک نداریم و آنچه هست سرلک است

  2. فرشته سرلک گفت:

    آخر بحث چهارلنگ و هفت لنگ بودن میرسه به طایفه بزرگ بختیاری لطفا قبل از این حرفها به اصالتمون افتخار کنیم
    افتخار میکنم به بختیاری بودنم

ارسال یک پاسخ