براهویی (طایفه)

براهویی از واژه (ابراهیم) ، نام یکی از بزرگان طایفه براهویی گرفته شده است که به صورت (براهم) و (براهو) در آمده است چنانکه کردان غرب ایران هم ابراهیم را (برو) می خوانند . پس بنابر این جد طایفه براهویی ابراهیم نام داشته که بنا به قولی معروف ابراهیم پسر مالک اشتر نخعی بوده است یکی از پژوهشگران معروف (مردوخ کردستانی) ، براهویی ها را از نسل قوم براخوی از تیره مهاجر (کرد) به شمار آورده است . زبان براهویی : براهویی دراصل زبان مادری طوایف براهویی در قوم بلوچ است اما در این روزها بیشتر براهویی هایی که در بلوچستان ایران و دیگر شهرهای ایران زندگی می کنند زبان براهویی را از یاد برده اند . با این وجود تعداد براهویی های ؛ براهویی زبان در بلوچستان شرقی زندگی می کند که همه آنها در مناطق کوهستانی زندگی می کنند ، که هنوز دارند با این زبان تکلم کنند . نژاد براهویی ها : براهویی ها همانند بلوچ ها نژاد آریایی ، ایرانی دارند . به روایت دانشمند تاریخ نویس بلوچستان (مولانا عبدالصمد سربازی رحمته الله علیه) براهویی ها بلوچ های کوشانی هستند. ایل بزرگ ممسنی تیره های ممسنی عبارت اند:یاگی زهی(محمدعمر خان)جنگی زهی (حاج محمد نورخان )عیدوزهی(خدانور خان)شه بخش (سردار محمد)شهرکی،جهانتیغ ،سرابندی،هراتی،بزی،جر،لوارزهی همگی از ایل بزرگ ممسنی هستند.

موسیقی

سوت براهویی آهنگی است متعلق به این طایفه که غالباً توسط زنان خوانده می‌شود.

اقتصاد

بیشتر براهوئیان ایران عشایر دامدار هستند و در برخی از روستاهای سیستان و دامنه‌های کوه خواجه، تاسوکی و اطراف آن و نیز در اطراف شهرستان خاش در بلوچستان زندگی می‌کنند.

براهویی‌های سیستان به دو شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند. کشاورزان بیشتر در مناطق میان کنگی، سکوهه، لوتک، شیب آب و منطقه شهرکی و نارویی و دامداران از مطقه برنگ تاسفیدآبه و چاه دیوان و در تمام دشت‌های حاشیه هامون و به هنگام ییلاق به کوههای قائنات و بلوچستان کوچ می‌کنند.

عدهٔ زیادی از این قوم چندین سال قبل از انقلاب بر اثر خشک سالی در زابل و زاهدان به مازندران و تعدادی از شهرهای استان کرمان مانند عنبرآباد و کهنوج مهاجرت کردند.

منابع

*ویکی پدیا

  1.  کتاب گفته‌های پدر، حاج عباس جلالی
  • غلامعلی رئیس‌الذاکرین. زادسروان سیستان. چاپ ۱۳۷۰.

Recent Recipes

آش سورانه؛ غذای محلی...

Posted on مرداد - ۵ - ۱۳۹۵

۰ Comment

خینگل (از اصیلترین غذا...

Posted on مرداد - ۳ - ۱۳۹۵

۰ Comment

آش ماست؛ افطاری به...

Posted on آذر - ۱۰ - ۱۳۹۲

۰ Comment

بادمجان پلو؛ غذای قزوینی

Posted on آذر - ۱۰ - ۱۳۹۲

۰ Comment

Recent posts

فرهنگ و آداب و...

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

جشنواره ایلات و عشایر...

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

بازی های ایل قشقایی

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

تولیدات عشایری

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

Sponsors

  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی دولت
  • پایگاه اطلاع رسانی مجلس
  • سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری