برادران من ! امروز روز اختلاف نيست، امروز روز اين است كه همه با هم پيوسته بشويد ،همه با هم برادروار از كشور خودتان دفاع كنيد

— امام خميني(ره)

پیشینه تاریخی   

نام عمارلو برگرفته از نام یکی از اقوام کرمانج است واین قوم زیر شاخه از ایل بزرگ زعفرانلو است.قوم عمارلو درسال ۱۱۴۱ حدودا ۳۰۰ سال پیش توسط نادر شاه از مناطق خراسان بزرگ  خصوصا از امارلو ودشت ماروسک(تحت جلگه ) در ۶۰ کیلومتری نیشابور به شهرستان رودبار برای دفاع ا ز مرزهای شمالی استان گیلان در برابرقوای روس کوچانده شدند واین قوم با ورود به منطقه خورگام نام آن را به عمارلو (انبار لو-امارلو)تغییر دادند که حدودا همین شهرستان رودبار زیتون کنونی است.

موقعیت جغرافیایی

وسیع ترین گستره عمارلو در زمان افشاریان بوده که از کرانه های دریای قزوین گرفته تا منطقه تنکابن وقسمتی از زنجان وطارم را نیز در بر میگرفت.عمارلوییها ساکنان دوسوی رودخانه شاهرود که شامل روستاههای عمارلووبابامنصوری می باشند.روستاههایی که در ساحل راست رود شاهرود قرار گرفته اند به نام بابا منصوری معروفند.

 تاریخی کردکرمانج به رودبارزیتون.gif2.gif

خصوصیات مردم ایل

آنگاه که بی ریا در کنار قوم عمارلو نشستی با دل وجان دوستت خواهند داشت تا ابد مهمان نوازی,صداقت ‘جنگجویی وغیرت گوشه ای از خلق وخوی مردوزن ایل زعفرانلو است ایلی که همیشه رسم ونامشان در غیرت وجنگاوری خوش درخشیده است گرچه شاید با شنیدن نام زعفرانلو یک طایفه در ذهن شما خطور میکند اما این ایل از طایفه های کوچک وبزرگ تشکیل شده است .

 تاریخی کردکرمانج به رودبارزیتون.gif4.gif
که مشهورترین آن قوم عمارلو می باشد در کل آنچه تا حدودزیادی عشایر را از سایرین متفاوت می کند نحوه زندگی ویکجا نماندن آنهاست .طایفه عمارلو پنج ماه از سال را ییلاق وبقیه سال را در قشلاق میگذرانند .
البته در زمانهای گذشته برخی از عمارلویهابا تغییر نحوه زندگی وآداب‘رسوم‘در شهر وروستا روی آورده بودند وخانه های مدرن راجایگزین چادرهایی که از موی بز که به رنگ سیاه بافته میشد وبه آن سیاه چادر می گفتند کرده بودند اما از قومی که همیشه با طبیعت مانوس بوده است نباید انتظاری جز شادابی داشت این قوم علاقه عجیب وزیادی به جشن وسرور (لیستکی)دارند شاید این خود به نوعی رمز ماندگاری بخشی از فولکوروفرهنگ آنهاست
پوشاک ایل
یکی از عناصر فرهنگی قوم عمارلوکه جلوه خاص ورنگینی دارد وشاید نخستین چیزی باشد که نگاه غریبه ها را به خود جلب می کند
پوشاک زنان قوم است پوشاک زن کرمانج عمارلو شاخصه ها ی منحصر بفرد است که نوع پارچه ‘زینت ها ‘نامهاوپردازش رنگ از جمله این ویژگیهامی باشداین لباس از سه تیکه کراس keras(پیراهن )درپه(دامن)جریدقه(جلیقه)تشکیل میشود.قسمت بالا تنه که پیراهنی ساده وبلند وبدون یقه میباشدبه آن کراس می گویند وبه دامن رنگی به لهجه کرمانجی درپه گفته می شود.جریدقه پوششی از جنس پارچه مخملی میباشد که بر روی کراس پوشیده میشود جریدقه از پارچه مخمل که معمولا بارنگ سیاه وسکه های تز یینی که در اصطلاح کرمانج دراوگفته می شود بر روی آن دوخته میشود.سکه های متعددبر روی آن هنگام راه رفتن صدایی موزون تولید میکند به حاشیه یقه ‘جیبها وسر آستین ها نوارهایی زیگزال میدوزند.زن کرمانج برای پوشش سر از چار قد وشالی مخصوص استفاده میکنند
این سرپوشها حتی روی چهره زن به جز چشم را می پوشاند.اما متاسفانه این آداب ورسوم در نیم قرن گذشته از بین رفته وبه فراموشی سپرده شده است .
سابقه بزرگان ایل
سپاه عظیمی به سر پرستی عده ای غیور مردان کرمانج که به تنگه منجیل  آمدند از سپاهیان آن دوره میتوان ولی خان امارلویی ؛محمدخان؛ در جیرنده‘روشن سلطان در جلیسه ومحمد رضا کلانتر در سرمل ‘رستم خان در منجیل‘شابنده در فاراب‘ذوالفقار خان در دیلمان ‘حق وردی خان در رودبار‘ شاقلان خان در نورالعرش‘وپیرامون ‘کاظم خان در الموت ‘محمد سلیم درپیر کوه‘اسفندیار خان(بیگ)در لیاول علیا می توان نام برد .
 طوایف وتیره ها
عمارلوییها به قبایل متعددی تقسیم شده اند که عبارت بودند از
قبیله کرانلو در دیار جان
‘استاجانلو ‘بیجانلودر پیرکوه
‘بیشانلو درجیرنده
‘شمخانلو ‘مزدگانلووعمارلو در انبوه
خورگام وجمخانلودر منجیل
وطایفه برامکله ‘حاتمی پیراصلو‘عمارلو در رحمت آباد وآنسوی رودخانه سفیدرود سکونت داشتند
از تیره های ایل عمارلو میتوان مزدکانلو آمیخته با عمارلو وطایفه ازلو ‘پایی‘ارتکانلو در دشت ماروسک نیشابور وبگیارلو در روستای امارلو از توابع نیشابور
وارتکانلو در روستای ارتیان از توابع شهر در گز نام برد .
کردهایی که در شهرستان رودبار و پیرامون ‘شهرستان طارم ‘رودبار الموت‘شهرستان سیاهکل وشهرستان تنکابن مرکز کرد نشین استان گیلان شمرده میشوند.
تیره های بزرگ کرد زبان همچون عمارلو در سر تاسر این مناطق حضور انبوهی دارند
کردهای زنجان تا منطقه تاکستان قزوین عبارتند از زعفرانلو‘ارامانلو‘کیوانلو‘قراچورلو‘عمارلو‘شادلو‘باوه نور‘چمشگزک و….در این مناطق سکونت دارند
کردهای قزوین تا پیرامون لوشان عبارتند از طایفه چگینی ‘جلیلوند‘مافی‘رشوند‘کاکاوند‘باجلانی‘پاپلی‘قیاسوند ‘کرمانی‘ولی یاری…می توان نام برد.
در جای جای این سرزمین را ز و رمزهایی نهفته است که تامل در هر یک از آن چشمانت را به اسرار یک سرزمین تازه باز میکند وهیجان همه وجودت را تسخیر می کند وداستانها وافسانه های اسطوره ای تو را به دنبال خود میکشد اینجا خورگام است مهد نام آوران اسطوره ای وسر زمین دلاوران وجنگجویان مردان دیلمی که قدمتی به اندازه تاریخ ایران دارند باید گوش وجان سپرد به راز ورمزهایش ودیده گشود بر همه شاهکارهای طبیعتش واینها همه وهمه نشانه هایی از زیبایی های خالق یکتاست.

۴ دیدگاه

 1. ولی اله گفت:

  تا میتوانید کرمانجها را از طریق سایت و تلگرام ارتباط
  دهید که با هم روابط داشته باشند

 2. ولی اله گفت:

  بنده از عمارلوی رودبار از نوادگان ولی خان

  • امیرحسین پورقنبر گفت:

   هربژی . منم از کورد های کورمانج ایل عَمارلو (عُمَرلو) و از نوادگان قربانعلی خان و یک ولی خانی هستم . بژی کورد های کورمانج جیرنده و داماش . مالاوا ایل عمارلو تو کوردستان باکور ( ترکیه ) / خراسان / رودبار .
   Her bijî kurd kurmanc îl emarlû li bakûr ê kurdistan o xorasan o roudbar ( jîrendê _ damash _ xorgam _ rehmet abad)

 3. ولي الله قرباني نژاد جيرنده گفت:

  زنده باد ایل ولی خان عمارلویی زنده باد عمارلویهایی کهدر سراسر ایران زمین وجنوب ترکیه میباشند.
  پاینده وجاوید باد کرمانجهای شمال خراسان ورودبار گیلان و بخصوص کرمانجهای عمارلو جیرنده (با یاری خداوند و چهارده معصوم)
  با تشکر ولی اله
  قربانی نژاد عمارلو جیرنده

ارسال یک پاسخ