شما عشایر محترم ایران و تمام اقشار ملت باید هوشیارانه توجه داشته باشید دست های خائن باز در زیر پرده مشغول فعالیت هستند

— امام خميني(ره)

همت محمدی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در شیراز با تاکید بر ضرورت ورود صنایع دستی در زندگی مردم اظهار داشت: صنایع دستی باید جایگاه واقعی خود را در زندگی مردم پیدا کند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت: به نظر می رسد هنرمندان و صنعتگران تاکنون تلاش نکرده اند محصولات صنایع دستی را کاربردی کرده و نقش آنها در زندگی مردم پررنگ تر کنند.
وی خاطرنشان کرد: شرط تداوم و حیات بسیاری از رشته های صنایع دستی در این است که هنرمندان دست به ابتکار، خلاقیت و تولید محصولاتی بزنند که بتواند در زندگی مردم نقش ایفا کند.
محمدی اضافه کرد: قیمت تمام شده محصولات صنایع دستی باید به شکلی باشد که مردم توان استفاده و خرید این صنایع دستی را داشته باشند.
وی اضافه کرد: کیفیت مواد اولیه، نایاب بودن برخی از مواد، هزینه های کارگاه های تولیدی و قیمت بالای تمام شده محصولات صنایع دستی باعث شده است که در حال حاضر از محصولات صنایع دستی به عنوان کالای لوکس و تزئینی نام برده شود.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ادامه با بیان اینکه میزان تولیدات محصولات صنایع دستی در این استان از گذشته های دور قدمت چند هزار ساله دارد، تصریح کرد: میزان تولید صنایع دستی در گذشته در تاثیر شرایط ویژه سیاسی بوده و به نسبت میزان توجه حکومت ها به صنایع دستی، هنرهای بومی منطقه رشد می کرده است.
وی گفت: در دوران زندیه که شیراز پایتخت آنان بوده به گونه ای و در زمان قاجار نیز به شکل دیگر هنرهای دستی اعتلا یافته است.
محمدی ادامه داد: اگر چه وضعیت صنایع دستی در کشور و این استان بد نیست اما تا رسیدن به ایده آل های واقعی راه درازی را باید پیمود.
وی خاطرنشان کرد: صنایع دستی بخشی از هویت فرهنگی ایران زمین است و لازمه تحقق ایده آلی این صنعت همکاری بخش های مختلف است.
این مقام مسئول گفت: برخی از رشته ها از جمله گبه بافی، گلیم بافی، قالی بافی، جاجیم بافی و … در استان فارس جزو محصولات استراتژیک هستند و حرف های بسیاری برای گفتن دارند.
محمدی با اشاره به نقش تاثیرگذار هنرهای خاتم کاری، منبت، معرق و کاشی کاری هفت رنگ در صادرات صنایع دستی این استان اضافه کرد: در کشورهای با سابقه اسلامی و شیعی هنرمندان کاشی کار فارس توانسته اند جایگاه ویژه ای برای کاشی هفت رنگ این استان به دست آورند و آرامگاه تعدادی از بزرگان در عراق مزین به هنر صنعتگران فارس است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به ارتباط مستقیم حضور گردشگر و رونق صنایع دستی در استان فارس اشاره کرد و افزود: هر چقدر گردشگر بیشتر باشد صنایع دستی رونق بیشتری دارد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس ادامه داد: ضرورت تبلیغات بیشتر در زمینه بازاریابی مناسب و اطلاع صنعتگران ما از نحوه بازاریابی و فروش محصولات در عرضه صنایع دستی بسیار تاثیرگذار است.
وی تصریح کرد: نحوه تعامل بخش های مختلف گردشگری از جمله جامعه هتل داران، آژانس های مسافرتی، انجمن های صنفی و راهنمایان تور با صنایع دستی و فروشگاه های عرضه صنایع دستی می تواند در رونق گردشگر و احیای صنایع دستی موثر باشد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی فارس اضافه کرد: در برنامه های آتی در نظر داریم اماکنی که قابلیت واگذاری برای کارگاه های تولیدی و عرضه محصولات صنایع دستی دارند را مرمت کرده و به صنعتگران واگذار کنیم.
وی در ادامه خواستار ایجاد ارتباط عمیق تر میان صادرکنندگان و تجار با صنایع دستی استان فارس شد و خاطرنشان کرد: صنایع دستی استان فارس آماده پاسخگویی به تمام درخواست ها و نیازهای صادرکنندگان در حوزه صنایع دستی است.
این مسئول در پایان تصریح کرد: باید با کمک تجار و صادرکنندگان بتوانیم میزان تولید کم بسیاری از محصولات صنایع دستی را افزایش دهیم.
انتهای پیام/ز

ارسال یک پاسخ