امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)

صنایع دستی ایران جایگاه قابل توجهی در جهان دارد، ولی متاسفانه شمع این صنعت به علت کم توجهی مسئولان ذی ربط ونبود همکاری وحمایت لازم در حال خاموشی است.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت ، صنایع دستی ایران، به عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخص ترین هنر کاربردی ایران و یکی از سه قطب برتر صنایع دستی جهان، ریشه های عمیق و استوار در فرهنگ غنی و بارور ایران اسلامی دارد،بااین حال مورد کم لطفی ومظلومیت قرار گرفته است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار نظر کردند.
صنایع دستی اصفهان در سبد کالاهای صادراتی
نماینده مردم مبارکه در مجلس با بیان اینکه توسعه صنایع دستی استان اصفهان نباید با بی توجهی مسئولان به تعویق بیفتد، گفت:پتانسیل بالای این منطقه در جذب گردشگر داخلی و خارجی سبب شده است که زمینه صادرات صنایع دستی به دنیا فراهم شود .
علی ایرانپور ،با اشاره به قدمت دیرینه استان اصفهان درتولید صنایع دستی، گفت:استان اصفهان یکی ازقطب های مهم در عرصه فرهنگی در سطح کشور است و نماد واقعی آن را در بازار میدان امام میتوان دید، به طوری که انواع صنایع دستی در این بازار موجود است.
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی ، تصریح کرد : موقعیت توریستی استان اصفهان و همچنین پتانسیل بالای این استان در زمینه فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی باعث شده سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از این منطقه دیدن کنند.
وی ادامه داد: یکی از کالاهای صادراتی شهر اصفهان صنایع دستی این استان است که به عنوان سوغات گردشگران خارجی و داخلی نیز مورداستفاده قرار می گیرد که این خود عاملی برای شناساندن هنر، هنرمندان ایرانی به جهانیان محسوب می شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم، نبود حمایت از صنایع دستی استان اصفهان را معضلی جدی دانست و تاکید کرد: هنرمندان استان اصفهان نیازمند توجه و حمایت بیشتر مسئولان و متولیان سازمان صنایع دستی،میراث فرهنگی و گردشگری هستند تا بتوانند محصولات خود را با کیفیت بهتری به دنیا عرضه کنند.
ایرانپور افزود: صنایع دستی دراصفهان زمینه اشتغال زایی را برای جوانان فراهم کرده است و این مطلب قابل ذکر است که اشتغال ایجاد شده بیشتر در گارگاه های خصوصی افراد و با سرمایه های اندک خودشان صورت گرفته است.
وی تصریح کرد : توجه نکردن به هنر صنایع دستی استان اصفهان از سوی دولت با در اختیار قرار ندادن تسهیلات کافی و کارآمد سبب شده است که هنر این منطقه نتواند در خور شأن خود در عرصه جهانی ظاهر شود.
عضوکمیسیون کشاورزی وآب ومنابع طبیعی، مجلس یاد آورشد : هنراستان اصفهان در انتظارتوجه بیشترمسئولان است و این درحالی است که اعتبارات اختصاص یافته به این حوزه کم و ناچیز است،امید است با حمایت کارآمد متولیان امر شاخص فرهنگی استان به نحو چشمگیری افزایش یابد.
گرانی صنایع دستی توجیه منطقی ندارد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اهمیت صنایع دستی به عنوان هنر هایی ارزشمند، صنعتی مستقل ، بومی و اصیل با جنبه های قوی کاربردی از جهات هنری ، فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و حتی سیاسی بر همگان و به ویژه محققان آشکار است، افزود: گرانی صنایع دستی به هیج وجه توجیه منطقی ندارد .
ابراهیم نکو، افزود: گرانی صنایع دستی، منطبق نبودن این محصولات با نیاز و سلیقه مصرف کننده و ورود بی رویه صنایع دستی خارجی، به ویژه صنایع دستی چینی از طریق تجارت واردات غیر منطقی، سه علت عمده آسیب پذیر شدن صنایع دستی کشور است.
نماینده مردم رباط کریم وبهارستان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد : اگر بخواهیم هنر به صورت فراگیر در فرآیند زندگی مردم رواج پیدا کند، نباید محصولات خود را با قیمت های سنگین به مشتری عرضه کنیم .
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اهمیت صنایع دستی به عنوان هنرهایی ارزشمند ، صنعتی مستقل ، بومی و اصیل با جنبه های قوی کاربردی از جهات هنری ، فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و حتی سیاسی بر همگان و به ویژه محققان عزیز آشکار است، افزود : گرانی صنایع دستی به هیج وجه توجیه منطقی ندارد.
وی ادامه داد: با توجه به رقابت موجود در بازار صنایع دستی داخلی و خارجی ، هنرمندان می توانند با کاهش قیمت فروش محصولات خود، امکان خرید محصولات صنایع دستی را برای عموم مردم هنردوست فراهم کنند .
نکو با اشاره به علل موفقیت چینی ها در فروش صنایع دستی در بازارهای ایران، افزود :چین یکی از کشورهایی است که نیازهای روز بازار را می شناسد و متناسب با نیاز سنجی ها و سلایق مردم مناطق مختلف جهان تولیداتش را عرضه می کند، این در حالی است که کیفیت صنایع دستی کشورمان در مقایسه با دیگرهای کشور صاحب این صنعت یک سرو گردن بالاتراست.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یاد آورشد : ایران یکی ازکشورهای صاحب نام در عرصه صنایع دستی به شمار می آید و آثار بی شمار تاریخی ، باستانی و جاذبه های طبیعی آن به حدی است که هر گردشگری را با هر سلیقه و یا هر بینش و تفکری به سوی خود جلب می کند .
هنرمندان صنایع دستی در انتظار بسته های حمایتی
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه باید درجهت رونق صنایع دستی، بسته های حمایتی در اختیار هنرمندان قرار گیرد، افزود :صنایع دستی با آنکه نشانگر فرهنگ غنی این مرزو بوم است،متاسفانه وضعیت مناسبی ندارد .
سید مهدی موسوی نژاد ،افزود: امنیت اشتغال این دسته از هنرمندان با تسهیلات به موقع تضمین می شود، زیرا بخش تفکیک ناپذیراز حوزه اشتغال به حساب می آیند، از این رو باید این افراد حمایت شوند .
نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: صنایع دستی بازوی محرک صنعت گردشگری به شمار می آید، زیر اکالا و محصولی که با هزینه و رنج و زحمت بسیار در کشور تولید می شود، باید مورد حمایت دولت قرار گیرد تا به نحو مطلوب وضعیت معیشتی هنرمندان را تحت تاثیر قرار دهد.
وی ادامه داد : با ایجاد تنوع در تولیدات صنایع دستی و تعیین نرخ عادلانه برای فروش محصولات صنایع دستی کاران، قطعأ تمایل عمومی مصرف کنندگان در بازار جهانی برای استفاده از کالاهای ایرانی افزایش می یابد .
موسوی نژاد تصریح کرد: تمام کسانی که به هر نحو مرتبط با موضوعات فرهنگی هستند، مسیر را برای توسعه بهینه صنایع دستی هموارکنند تا صنایع دستی به جایگاه واقعی خود در عرصه جهانی برسد و بر این اساس بتوانیم به اهدافی درامر توسعه اقتصاد در کشور برسیم .
عضو کمیسیون انرژی مجلس، یادآورشد: شهرهای مقدسی چون مشهد، قم و جمکران مقصد گردشگران و توریستهای کشورهای شمال شرق و شرق ایران هستند. همچنین شهرهای شمالی و شهر شیرازهم بسیاری از گردشگران خارجی را به ایران جذب می کند، به همین علت با توسعه صنایع دستی وحمایت از هنرمندان این صنعت می توانیم شاخص اقتصادی کشور را افزایش دهیم./

ارسال یک پاسخ