سردار شهید علی برز نریمانی/ ایل قشقایی : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)

سردار شهید علی برز نریمانی از ایل قشقایی

زندگینامه 

سردار شهید علی برز نریمانی از ایل قشقایی طایفه دره شوری تیره ابیوردی در سال ۱۳۴۰ در وردشت سمیرم در خانواده ای عشایری ودر آغوش پدر و مادری با ایمان وزجر کشیده چشم به جهان گشود .تحصیلات ابتدایی را در مدارس عشایری با موفقیت به پایان رساند . هوش سر شار او چنان بود که سه سال اول دوره ابتدایی را در یک سال به اتمام رساند . در امتحان سراسری دبیرستان شبانه روزی عشایری نفر دوم شد و تحصیلات دوره راهنمایی و دبیرستان را در دبیرستان عشایری شیراز ادامه داد و با موفقیت به پایان رساند.

شهید نریمانی در سال ۱۳۶۳ در کنکور سراسری قبول شدند ولی هم چنان به کار در سپاه و خدمت به عشایر و تقویت جبهه ها همت گماشت.

رشادتها

بعد از بازگشت از جبهه به عنوان جانشین بسیج عشایری منطقه جنوب در خدمت به عشایر محروم و جذب و آموزش و سازماندهی نیروهای بسیج عشایری سر از پا نمی شناخت و شب وروز در تمامی صحنه ها مشغول ایثار و فداکاری بود. بعد از مدتی به عنوان مسئول بسیج عشایری سپاه استان فارس منصوب شد و در تمامی جلسات مسئولین استان فارس نقش ارزنده ای در شناساندن جامعه محروم عشایری ایفا نمود.شهید نریمانی در گسترش نواحی و پایگاه های مقاومت بسیج عشایری در میان تمامی طوایف ایل قشقایی و خمسه ولر نقش موثری داشت.

وی بارها از طرف گروهای ضد انقلاب تهدید به ترور شد  در عملیات بیت المقدس و به عنوان مسئول تیم شناسایی و آرپی جی زن حماسه ها آفرید.

هنرمندی

شهید نریمانی هنرمندی قابل بود و خط زیبایی داشت . ایشان هنر نویسندگی را به خوبی میدانست و ذوق مقاله نویسی و تحقیق موجب شد که دواثر ارزشمند یاش و باشلق را بنویسد. یاش مجموعه شعری بود از میرزا مأ ذون قشقایی شاعر نامدار ایل و چند شاعر قدیم و جدید ایل قشقایی که به زبن ترکی سروده شده بود.

شهادت

این شهید عزیز در سال ۵/۶/۱۳۶۵ در منطقه کهمره سرخی همراه با همکارانش شهیدان هاشمی و نجمی در حین ماموریت به دیار باقی شتافت و ایل قشقایی و عشایر استان فارس و همچنین زادگاهش در وردشت سمیرم و شهر نقنه (استان چهارمحال و بختیاری )را در ماتم فروبرد

ارسال یک پاسخ