سردار شهید حاج رضا رحمتی زاده شهیدشاخص سال1391/ ایل ترکاشوند : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)

شهید شاخص سال ۱۳۹۰ جامعه عشایری کشور

زندگینامه شهید

در سال ۱۳۳۸ رضا رحمتی زاده در خانواده‌ای ساده و صمیمی در پل زال، پاعلم (پلدختر) در ایل ترکاشوند از طایفه رحمتی به دنیا آمد اما شناسنامه اش را از آرتیمان تویسرکان گرفتند. او هفتمین فرزند خانواده پرجمعیت و سیزده نفری بود.

کودکی و نوجوانی را با زندگی عشایری در کوه و دشت سپری کرد. ایام کودکی اش در خانواده ای سپری شد که همواره در آن بانگ دلنشین قرآن و نام و یاد و ذکر ائمه معصومین (ع) طنین انداز بود و جلادهنده روح و جان. اما با پیروزی انقلاب اسلامی از ایل جدا شد و با برادرش به کنگاور آمد و مغازه ای خرید تا زندگی جدیدی را آغاز کند.

 رشادت تاشهادت

هنوز مدتی از آغاز جنگ نگذشته بود که تصمیم گرفت به جبهه های غرب اعزام شود. به همین دلیل فقط به همسر برادرش خبر داد تا برادرش را مطلع کند و به این ترتیب تا شهادت به مغازه برنگشت.

با شروع جنگ تحمیلی، در سال ۱۳۶۰ به عنوان بسیجی به کامیاران اعزام شد. سال ۱۳۶۱ به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در پادگان امام حسین (ع) به مدت دو ماه دوره آموزشی سپاه را گذراند. پس از آن عازم کردستان شد و در تیپ ویژه شهدا به عنوان نیروی عملیاتی ایفای نقش کرد و در سال ۱۳۶۲ در عملیات پاکسازی والفجر ۵ ازناحیه شکم تیر خورد و مجروح شد.

پس از چندی برای ادامه خدمت به تیپ نبی اکرم(ص) منتقل شد و به عنوان فرمانده گردان در حراست از دین و شریعت الهی از هیچ کوششی دریغ نکرد. درد عظیمش اسلام بود و بس و در مقابل حق همه چیز را باطل می دانست و راهش جز مسیر الهی چیز دیگری نبود.

شهید رحمتی زاده از ۱۸سالگی به جبهه اعزام شد و ۷۲ ماه در جبهه ها حضور پیدا کرد. با تشویق او برادران، عموها، عموزاده ها و دوستان نیز به جبهه ها اعزام شدند. آخرین مسئولیت او در تیپ نبی اکرم (ص)، جانشینی طرح عملیات بود.

 شهادت

سرانجام در سال ۱۳۶۶ در عملیات نصر ۷ در حالی‌که مسئولیت طرح و عملیات تیپ نبی‌اکرم (ص) را عهده‌دار بود، پس ازخلق مجاهدت های فراوان در سن ۲۸ سالگی  بر اثر اصابت ترکش به ناحیه‌ سر به درجه رفیع شهادت نایل شد.

از او سه فرزند به نامهای آیت، میثم و اسماء به یادگار مانده است.

 

یک دیدگاه

  1. مهدی گفت:

    خداوند ما را با شهدا محشور نماید انشاالله

ارسال یک پاسخ