سلام . سلامی به صلابت واستواری اراده وعزت وسربلندی شیرزنان ودلاورمردان عشایری ایران اسلامی.

امیدوارم درهرجای این وطن عظیم وشریف هستید دلتان شادوتن تان سلامت باد . می خواهم از عشایر وایلات واقوام کشوربگویم در حدبضاعت وتوانم  . قطعادرشأن این جامعه خدوم،مؤمن و وطن دوست سخن راندن ساده نیست .اما به یقین با کمک شما همراهان خوش ذوق وفهیم وفرهیخته این مهم میسر خواهد شد. قبل از هرچیز باید فراگیر شدن آگاهی واطلاعات مربوط  به این قشر مولد وشهیدپرور توسط محققین ، فرهیختگان ودانشگاهیان عشایری وعلاقه مندان رایادآور شده وعرض کنم  برعشایرزادگان ودلسوزان است که باتمام توان نسبت به انتقال  ویژگیها ،خصوصیات وتوانمندیهای عشایرواقوام به سایر هموطنان درداخل وخارج مرزهای اسلامیمان از هرکوششی فروگذاری نگردد.اینجانب که خود نیز عشایر زاده ام وزندگی  سراسرخاطره  وخدمات پرسنلی ام رادر بین مردان وزنان شریف ونجیب عشایری گذرانده ام تصمیم گرفتم راهی برای انتقال این احساس وارادت بیابم .ولذاپیش بینی سایتی گویاازمعرفی ایلات ، اقوام وعشایر کشورباتزیین معرفی اجمالی ،  شهدا ، مفاخر وچهره های ماندگارشان  تقدیم به محضرشریفتان بنمایم .

رنگواره های یکرنگ بهترین صفت و ویژگی بود که می توانستم انتخاب کرده وچرایی ومناسبت انتخاب این واژه وصفت مرکب رابعهده شماعزیز صمیمی گذارم .                

 ایلات ۱۰۲ گانه و۷۲۵ طایفه ی مستقل، با آداب ورسوم ،اعتقادات وباورها ،ادبیات  وزبان ،لهجه ، تاریخ ،رشادت، هنر ،فرهنگ و . . . متنوع  ودیدنی وزیبا وهمگون ،گوشه ای است از آنچه در این سایت ازنظر شما خوبان خواهد گذشت .

 انتظار این است که حضور دستان پرمهرتان دردستهای گرم اعضائ تحریریه وپژوهشگر این سایت کاملا مشاهده گردیده وبه کمک تان این امانت ارزشمند، باصداقت وبا مراقبت تمام به سر منزل مقصود رسیده وبدون تآثیرگذاری هر گونه دیدگاه سیاسی وجناحی درخصوص معرفی اقوام ،ایلات وطوایف مستقل وخصوصیات  وتوانمندیها و تاریخ و سرگذشت  ومعرفی مفاخروچهره های ماندگا شان  منجمله سرداران وامرای شهید قدم مثبتی برداشته باشیم  .                                              

 پیشاپیش از همه خوانندگان مطالب این سایت ویاری رسانندگان وپیشنهاد دهندگان  عزیز ومحترم سپاسگزارم .

با تشکر خادم عشایر مومن وولایتمدار،محمد علی حضرتی یاد کوری

همراه بامدیرمسئول : میهمان نوازی درعشایرعزیز

 images (3)     

                                                                بنام مهربانترین مهربانها

السلام علیک یا فاطمه الزهرا (س)

با خود فکر میکردم که بعد از آن چاق سلامتی و عرض ارادت خدمت شما مردم عزیز کشور پهناورم ایران پرگهر، بهانه ای دیگر برای ارتباط با شما خوبان پیدا نمایم.ترجیح دادم به سراغ واژه مرکب رنگواره های یکرنگ بروم، و از رنگهای یکرنگ عشایر دوست داشتنی ،هربار یکی را انتخاب و به اختصار به آن بپردازم.یکی از همان رنگهای زیبا و دلچسب ،رنگ میهمان نوازی است و حال که  در آستانه نوروز ۹۳ و تحول طبیعی در زندگی مخلوقات الهی قرار داریم و بازار میهمانی و میهمان نوازی گرم است ،چه خوب که از این ویژگی بارز مردمان عشایر ایران یادی کرده باشیم.

یادش بخیر عموی مرحومم ملا ابوالفتح را ،او از صاحب نامان طایفه بود. معمولا یورد (مکان استقرار چادرهای سیاه عشایری)خود را در جوار مسیر رفت و آمد رهگذران و مسافران  مستقرمی کرد تا به عنوان میهمان پذیری چند ستاره، پذیرای بی منت قافله ها، مسافرین خسته ، در راه ماندگان و… باشد.زن عمو معصومه که خدا او را بیامرزد در سفره داری کم نظیر بود ،گاهی اوقات از عمو که مظهر میهمان نوازی و مهربانی با میهمانان بود گوی سبقت را می ربود.خشکسالی سنه ۴۰ و بخل آسمان بر زمین و تلف شدن دامها و گوسفندان طایفه و خالی شدن قاش(محل نگهداری گوسفندان)عمو از گوسفند و دام نیز نتوانست دست و دل عمو و زن عموی مرحومم را ببندد.این از ویژگی های بارز و شاخص  درمیهمان نوازی عشایر است که هیچ غبار زندگی نمی تواند آن را از روح خانواده عشایری بیرون ببرد. زن عمو در آن شرایط سخت ، بالغ بر ۲۰۰  قطعه جوجه و مرغ را  پرورش داده بود تا با دلشادی و مهربانی،میهمانهای محترم و متعدد عمو را پذیرا  گردد و با استقبال و پذیرایی منحصر به فرد خویش هم کدبانوگری خود را به رخ بکشاند و هم به میهمانداری و میهمان نوازی عمو رنگ و جلای واقعی را ببخشاید.

روحشان شاد.

البته این که چادر سیاه هر خانواده عشایری کان کرم و سخاوت ونوازش میهمان است درآن تردیدی  نیست ، لذا از شما خوبان هم  به وعده قرار قبلی انتظار می رود نسبت به معرفی شاخصان میهمان نوازی ایل،طایفه و تیره تان با ما همراه شوید.

عیدتان مبارک.دلتان با رحمت آل رسول (ص) گرم باد.                            محمد علی حضرتی یادکوری

Recent Recipes

آش سورانه؛ غذای محلی...

Posted on مرداد - ۵ - ۱۳۹۵

۰ Comment

خینگل (از اصیلترین غذا...

Posted on مرداد - ۳ - ۱۳۹۵

۰ Comment

آش ماست؛ افطاری به...

Posted on آذر - ۱۰ - ۱۳۹۲

۰ Comment

بادمجان پلو؛ غذای قزوینی

Posted on آذر - ۱۰ - ۱۳۹۲

۰ Comment

Recent posts

فرهنگ و آداب و...

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

جشنواره ایلات و عشایر...

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

بازی های ایل قشقایی

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

تولیدات عشایری

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

Sponsors

  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی دولت
  • پایگاه اطلاع رسانی مجلس
  • سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری