برادران من ! امروز روز اختلاف نيست، امروز روز اين است كه همه با هم پيوسته بشويد ،همه با هم برادروار از كشور خودتان دفاع كنيد

— امام خميني(ره)
639-3.jpg

 تنها زیستگاه اصلی شتر دوکوهانه ایرانی در استان اردبیل است که جلوگیری از انقراض آن نیازمند مشارکت همگانی است.

جهت جلوگیری انقراض شتر دوکوهانه ایران که توسط جهاددانشگاهی اجرا شده، تولید رده‌های زایای سلول‌های فیبروبلاستی شتر دوکوهانه است که قدم مهمی در حفظ ژنوم این گونه جانوری به‌شمار می‌رود.

گونه‌های جانوری به‌خصوص گونه‌های دامی که از اهمیت اقتصادی، تغذیه‌ای و درمانی برخوردارند، به‌عنوان حلقه‌های مهم چرخه اکولوژیک به‌شمار می‌روند و حذف این حلقه‌های مهم از چرخه حیات صدمات جبران‌ناپذیری بر پیکره حیات زیستی و بشری وارد خواهد کرد. بنابراین لزوم مشارکت جدی همگانی در امر نجات شتر دوکوهانه ایرانی از خطر انقراض امری ضروری به‌شمار می‌رود.

اهمیت اقتصادی شتر در دنیا

شتر در سرتاسر دنیا بعنوان یک گونه مقاوم، کم توقع و با پتانسیل بالا معرفی شده است که اهمیت پرورش آن در دنیا، باتوجه به افزایش اقلام خوراکی، کمبود مراتع و همچنین فرآورده‌های تولیدی منحصر به‌فرد این حیوان در مقایسه با دیگر حیوانات در حال افزایش است.

چهره اقتصادی شتر شامل قدرت باربری زیاد، قابلیت سازگاری در شرایط سخت محیطی، قدرت تحرک و راه‌پیمایی طولانی و قابلیت تولید محصولات گوناگون مانند گوشت، پشم و شیر بوده و به‌خاطر ساختمان فیزیولوژیکی و آناتومیکی اعجاب‌انگیزی که دارد مورد توجه محققین واقع شده است.

گوشت این حیوان دارای شباهت زیادی به گوشت گاو دارد . شیر شتر نیز سرشار از ویتامین C بوده که اهمیت شیر تولیدی این حیوان را دوچندان می‌کند.

از دیگر محصولات شتر کرک و موی آن است که مقدار کرک در شترهای دوکوهانه بیش‌تر از شترهای تک‌کوهانه بوده و از پشم و موی آن‌ها جهت تهیه چادر، قالی، طناب، پتو و… استفاده می‌شود.

پراکنش در ایران

در کشور ما شترهای دوکوهانه بیشتر از شترهای تک کوهانه نگه‌داری شده‌، اما به‌مرور زمان به‌علت تطابق بیشتر شترهای یک کوهانه با شرایط اقلیمی کشور، از کشورهای عربی به ایران آورده شده و جایگزین شترهای دوکوهانه شده است.

مساحت مراتع مخصوص شتر در کشور که حدود ۳۰ میلیون هکتار است، در شرایط فعلی فقط از ۰٫۲۵ ظرفیت موجود استفاده می‌شود که هیچ‌گونه رقابتی در چَرا ایجاد نمی‌کند.

ایران از نظر پراکنش شتر در آسیا مقام هشتم و در دنیا مقام بیستم را دارد، سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، سمنان، بوشهر، هرمزگان، یزد و چند استان دیگر از استان‌های شترخیز کشور هستند.

استان اردبیل گرچه در مقایسه با استان‌های دیگر از جمعیت شتر کم‌تری برخوردار است، ولی به‌عنوان یکی از کانون‌های اصلی و تنها مرکز پرورش شتر دوکوهانه ایران حائز اهمیت بسیار فراوانی است.

استان اردبیل، تنها زیستگاه اصلی پرورش شتر دوکوهانه ایرانی

شترهای دوکوهانه ایران با نام علمی(Camelus bactrianus) به‌عنوان ذخیره ژنتیکی دامی بسیار ارزشمندی به‌حساب می‌آیند که موطن و جایگاه اصلی آنها در ایران، استان اردبیل(دشت مغان و مشگین شهر) بوده و همچنین گزارش‌های پراکنده‌ای از وجود تعداد انگشت شماری شتر دوکوهانه در استان‌های گلستان و آذربایجان شرقی حکایت می‌کند. شتر دو کوهانه در میان عشایر دشت مغان و آذربایجان از دیرباز جایگاه ویژه‌ای داشته است، چرا که این حیوان به هنگام ییلاق و قشلاق عشایر اثاث و وسایل زندگی ایلات را بر پشت خود حمل و از ارتفاعات صعب‌العبور سبلان عبور می‌دهد.

ویژگی‌های ظاهری شتر دو کوهانه

شتر دوکوهانه از لحاظ ویژگی‌های آناتومیکی جانوری است، دارای موهای بلند و ساختمان بدنی محکم که ارتفاع جنس ماده آن بطور متوسط حدود ۱۸۰ سانتی‌متر و ارتفاع جنس نر آن بطور متوسط حدود ۱۸۵ سانتی‌متر است. وزن متوسط زنده این جانور نیز در حدود ۴۶۰ کیلوگرم بوده، قطر کوهان این جانور بین ۳۵-۴۰ سانتی‌متر است که در شترهای فربه دوکوهانه بیش از ۱۰۰ کیلوگرم چربی دارند.

 

شترهای دوکوهانه استان اردبیل شناسنامه دار هستند

اقدامات مهم دیگری که توسط سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل انجام شده دو ایستگاه پرورش و نگه‌داری شتر دوکوهانه در جهاد آباد مشگین شهر و جعفرآباد دشت مغان استان اردبیل ایجاده شده که در ایستگاه‌های مذکور تعداد محدودی از این جانوران باارزش نگهداری می‌شود. همچنین شماره‌گذاری و شناسنامه‌دار کردن شترهای دوکوهانه استان را از جمله اقدامات دیگر در این زمینه برشمرد.

 

دسته ها : تولیدات

ارسال یک پاسخ