زمان خان /چهره ماندگار/ایل قشقایی ونفر : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

شما عشایر محترم ایران و تمام اقشار ملت باید هوشیارانه توجه داشته باشید دست های خائن باز در زیر پرده مشغول فعالیت هستند

— امام خميني(ره)

زمان خان نفر

در فارسنامه ناصری به صراحت ذکر شده است که سلسله خوانین ایل نفر از تیره « زمان خان لو » می باشند و در کتاب فارسنامه ناصری درباره نوادگان زمان خان نفر آمده است که « حاج حسین خان نفر در زمان دولت نادرشاهی و سلطنت کریم خان اعتباری تمام در مملکت فارس داشت، راتق و فاتق امور دیوانی بود و حکومت ایل بهارلو و نفر در کف کفایتش به اقتدار می گذشت و بعد از وفات او خلف الصدقش محمد تقی خان نفر به جای پدر برقرار گردید و بعد از وفات او خلف الصدقش علی اکبر خان نفر شاعر « انجم » تخلص بعد از وفات پدر به حکومت بهارلو و نفر برقرار گردید»

پل زمانخانPolezamankhaan (1).JPG

پل زمانخان نفر یکی از بناهای با ارزش و قدیمی شهرستان شهرکرد است که دارای دو دهانه ، ۳۰ متر طول و ارتفاع ۱۲ متر است. پل زمانخان در نزدیکی شهر سامان (شهر) بر روی رودخانه زاینده رود بر روی سه پایه سنگی طبیعی بنا شده و در ۲۲ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد.

در ادوار گذشته ایلات و عشایر قشقایی و نَفَر از روی آن آمد و شد می کردند. در حال حاضر این پل بیشتر جنبه گردشگری دارد. قرار گرفتن پل زمانخان بر روی آبهای زاینده رود و وجود مناظر طبیعی چشمگیر اطراف در کنار اقدامات عمرانی انجام شده، این منطقه را به یکی از قطب‌های گردشگری شهرکردتبدیل کرده است. اطراف پل مملو از باغ های فراوان با درختان گوناگون میوه می باشد که مناظر زیبایی را بوجود می آورند. منطقه ای که پل زمانخان در آن قرار دارد دارای آب و هوای معتدل و بسیار پاکیزه است و در روزهای تعطیل پذیرای سیل گردشگران می باشد. بیشتر ماهیان این رودخانه ماهی قزل آلای وحشی (گوشت صورتی ) می باشد و جریان آب رودخانه بسیار تند است.

پیشینه تاریخی

تفکر اولیه ساخت پل در این مکان به دوره ساسانیان برمی گردد. این پل به دستور زمان‌خان رئیس ایل نفر از ایلات ترک زبان استان فارس و از سرداران معروف شاهان صفویان که زمانی دامنه کوچ آنها تا منطقه سامان (شهر) می‌رسید بر روی رودخانه زاینده‌رود احداث گردید. لازم به ذکر است که به دلیل اینکه عشایر ترک زبان جنوب را بیشتر به نام ایل بزرگ قشقایی می شناسند. لذا در بعضی منابع «زمان خان نفر» را به اشتباه به عنوان یکی از سرانایل قشقایی معرفی می کنند. لازم به ذکر است هم اکنون بازماندگان «زمان خان نفر» به نام «طایفه زمانخان لو» در استان فارس در شهر مرودشت در محله «نفرآباد» که نام رسمی آن نیز خیابان «ایل نفر» می باشد، زندگی می کنند.

مرمت و بازسازی

پل زمانخان دو بار یکی در سال ۱۲۰۲ توسط کارگزاران حکومت صفویان و بار دوم در سال ۱۳۲۱ شمسی به وسیله حاج عبدالحسین قزوینی مالک قریه «چم عالی» به طور کامل تعمیر و مرمت شد. استحکام این پل با احداث دیوار سنگی در طرفین آن، دو چندان شد.

نمای سر پایین از روی پل به خروجی آب از پل تابستان ۱۳۹۲ نمای روبرویی از پل زمانخان تابستان ۱۳۹۲

۱۳ دیدگاه

 1. اتحاد ترک گفت:

  سلام علیکم هم ایلی من از تیره ی زمانی طایفه زمانخانلو و ایل نفر هستم که در استان چهارمحال ساکن میباشم در شهر شهرکرد و اصالتا اهل دهستان شوراب صغیر میباشم این در هالی است که انچه من از تعدادی بزرگان شنیده ام و با سخن بعضی دیگر تناقض دارد این است که این نامگذاری دهستان به باب این بوده که نا از ایل قشقایی و طایفه ی درشوری هستیم و نام شوراب نیز از این محل که محل کوچ قشقایی در سمیرم است بوده درخواست دارم که اگر برایتان مقدور است این موضوع را پیگیری کنید و در همین مکان به اشتراک بگذارید گفتنی است ما در این استان با لرها و بختیاری ها بگو مگو داریم و از شما ممنون میشوم که در همه ی اماکن و جایگاه هایی که حضور دارید به سرفراز کردن ایل به وسیله صحبت با زبان ترکی و دور ندادن به لرها انها را از دور خارج کنید .

  • بردیا نفر گفت:

   از اینکه به ایل و طایفه خود می بالیم بسی جای خوشحالی می باشد اما سوالم این است خاستگاه اصلی کجاست؟
   بعضی می گویند ما کرمانج هستیم بعضی ها می گویند ترکمن یا سلجوق هستیم .
   خواهشم این است اطلاعات دقیقی در اختیار حقیر بگذارید تا بیشتر اصل ونسبم بدانم.
   با تشکر دکتر بردیا نفر

 2. باسلام خدمت هموطنان خوبم بنده حقیر از روستای قصرچم از توابع شهرضا هستم و روستای ما حدود ۲۵۰۰نفر فعلا جمعیت دارد همه اهالی روستا از ایل نفر میباشند وقدمت روستامون به ۱۵۰۰ سال میرسه با درنظر گرفتن گذشته وتحقیق در مورد روستای قصرچم وایل نفر در اینترنت گذشتگان هزارساله ما ب ایل خمسه میرسه واهالی روستا چه در گذشته وچه حال بسیار باغیرت وتعصبی میباشند اگر همدیگه رو در دعوا لتوپار کنند وباهم بد باشن ولاکن اگر در جای غریب یکیشون مورد تهاجم غریبه ای دربیاد و یه نفر از روستا این صحنه رو ببینه که طرفش که قصرچمیه ونفره .بدون این که پرسوجو کنه که حق باکیه بالاش درمیاد و نمیذاره همولاتیش مورد تهاجم قرار بگیره این از خصوصیات ایل نفره .وما به نفر بودن خودمون مینازیم وخاک زیر پای ایرانیها هستیم زنده باد ایل نفر قصرچم

 3. بهزاد نفر گفت:

  از اینکه به نفر بودن خودتون افتخار می کنید خیلی خوشحالم اما ایل نفر را با قشقایی و ترکمن ها و ترکهای اردیبل و … مقایسه نکنید. و خودم شخصا آنها را قبول ندارم. چون نفرها خصوصیاتی دارند که ترکها ندارند چون از لحاظ ضریب هوشی و قدرت بدنی ما حرف اول را می زنیم.

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام
   دوست عزیز این مسئله که به اصالت خود افتخار میکنید و آنرا میستایید بسی جای تقدیر و خوشحالی دارد
   لیکن همه ایران سرای من است
   هیچ فرقی ندارد دانشمند از کدام طایفه یا قبیله و نژاد باشد
   دانشمندان ایران افتخارات همگانند و شما خود میدانید که هوش و زکاوت امری ذاتی است نه موروثی و پهلوانانی که پرچم ایران را در میادین جهانی سرافراز میکنند میتوانند از هر گوشه این مرز و بوم باشند

  • عين الله گفت:

   بهزاد کاکام سن روزنامه نگارین تصدقین اولم

 4. احسان حسین نفری گفت:

  سلام یه محله تو تهران هست معروف به نفرآباد کوچه ای ام که من توش متولد شدم کوچه شیرازی هاس و فامیلمم حسین نفری هست فکر کنم ما هم جز شما ایل نفریم چون از خوار ورامین به شهرری مهاجرت کردیم در ضمن قدیمی ترین تکیه تهران متعلق ما نفرآبادی هاس ممنون میشم محله مارو هم بشناسونید

 5. در جواب اقای اسفندیاری در کتاب فارس نامه ی ناصری تیره های نفر به این شکل امده است در فارس نامه ناصری:اسامی تیره های نفر بر این قراراست:بادکی-چنچنگری یا چنگیزی-دولوخانلو و زمان خانلو.وسلسله خوانین نفر از این تیره ها میباشند:ستارلو(تیره ی بنده)-سنجرلو-شولی–طاطم لو-جن-عراقی-قادلو-قباد خانلو-قره بیچاقلو-قیدرلو و لر میباشد.بر اساس فارس نامه ی ناصری واسفندیاری تو که از ایل نفر هستی و محقق چرا سند جعل میکنی جاعل.سند در ادرسm baghersattari nafar موجود است بیاید نگاه کنید

 6. مسلم گفت:

  سلام لازم به ذکر است یکی ازبازماندگان زمان خان طایفه بزرگ زمانی در دهستان شوراب صغیر است

 7. زهرا گفت:

  ازبازماندگان ایل نفردراستان چهارمحال طایفه زمان خان هم هستند.منم ی نفریم ولی بااطلاعات کم

  • محمدعلی حضرتی گفت:

   خواهر خوبم زهرا ممنون که به ایلیاتی بودنت مفتخر هستی مخصوصا ایلی در مبارزه با استبداد تاریخ را مجذوب خود کرد انگاه که اولین شهیده انقلاب لسلامی باختر بیگلری را در دفاع از شرف و ناموس دین و کشور تقدیم انسانیت نمود!

  • شما میتوانید با امدن به ادرس من در فیسبوک طلاعات و کتاب هایی در مورد نفر را در اختیار شما قرار دهم .ارزش نفر خیلی بیشتر ازن اینهاست .جاوید نفر و یاشاسین نفر

ارسال یک پاسخ