این عشایر ما در اطراف ایران پشتوانه های استقلال ایران بودند

— امام خميني(ره)

یک بانوی خیر با همت مضاعف خود طی یک اقدام بی‌نظیر به ۱۱۵ چادر عشایر در هامون، نور و روشنایی هدیه و لبخند رضایت را بر لب‌های کودکان این منطقه جاری کرده است.

خبرگزاری فارس: وقتی یک بانوی خیر شب‌های عشایر را روشن می‌کند + تصاویر

یک خانم خیر در واحد کتابخوانی شهرک علی اکبر شهرستان هامون مشغول به آموزش کتابخوانی به کودکان منطقه می‌شود، یک روز از کودکان می‌پرسد شما هنگام غروب و شب چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید، کودکان با حالت حسرت می‌گویند به محض غروب آفتاب و تاریک شدن هوا، مجبور می‌شویم بخوابیم چون نور و چراغ که نداریم باید بخوابیم و صبح مجدد مشغول کار و فعالیت شویم.

این موضوع این خانم خیر را به بهت و بغض و فکر وا می‌دارد و باعث می‌شود او اقدام به انجام یک کار بزرگ برای خانوارهای عشایر هامون کند.

این خانم خیر که غیر بومی است، در تهران با دوستان و سایر خیرین مشورت می‌کند تا شاید راهکاری برای ایجاد روشنایی در چادرهای عشایر بیابد، سرانجام تصمیم می‌گیرد با استفاده از انرژی‌های نو که یکی از مزیت‌های منطقه سیستان است، چاره‌ای بیندیشد.

 

او ۱۱۵ پنل خورشیدی به همراه آدابتور آنها و سایر تجهیزات که نور خورشید را به برق تبدیل می‌کند، ۲۳۰ عدد لامپ پلاستیکی که قابل شکستن هم نباشد، به همراه تعدادی فلش ۳۲ گیگ و ۶۰ واکمن سیار تهیه می‌کند.

هر پنل خورشیدی دو عدد لامپ و یک تلوزیون را روشن نگه می‌دارد، در ساعات روز این پنل‌ها با استفاده از نور خورشید کار کرده و در شب‌ها که خورشید نیست آدابتورها زمینه روشنایی را فراهم می‌کنند.

این خیر، روز گذشته این وسایل را در میان ۱۱۵ خانوار عشایر هامون که نیازمندتر بودند، توزیع می‌کند.

حالا نور و روشنایی کافی در خانه‌های عشایر منطقه وجود دارد، تماشای تلویزیون لبخند را بر لب کودکان و خانواده‌هایشان جاری کرده است.

اما لطف این خانم خیر به همین جا ختم نمی‌شود، تهیه توزیع انواع کتاب‌های خواندنی، کتاب‌های قصه آموزنده، دفتر نقاشی، مداد شمعی نیز برای این کودکان از دیگر کارهایی است که باعث خوشحالی عشایر منطقه شده است.

در فلش‌های ۳۲ گیگ حدودا ۵۰ قصه وجود دارد که کودکان می‌توانند در طول روز این قصه‌ها را گوش کنند، نحوه شارژ واکمن‌ها نیز از طریق آدابتور است، شارژ آدابتور نیز از طریق نور خورشید است، در کل این تجهیزات به گونه‌ای تهیه شده که هیچ هزینه‌ای برای خانوارهای عشایر در پی ندارد، از هزینه برق و شارژ و غیره نیز خبری نیست.

تصور کنید عشایری را که هیچ روشنایی نداشته‌اند با تلویزیون و لامپ و نور بیگانه بوده‌اند، اما از امروز می‌توانند شب‌ها تا صبح بیدار باشند، تلویزیون تماشا کنند، کتاب بخوانند، واقعا حس شیرینی و خوشایندی است که به همت یک خانم خیر به این خانوارها هدیه شد.

به راستی زبان قاصر از تقدیر و قدردانی از کار این خانم بزرگوار است که به تنهایی زیرساخت لازم را برای علم آموزی، تفریح و سرگرمی و روشنایی مردم ساکن در چادرهای عشایر فراهم کرده است.

این کار به همه ما می‌آموزد که اگر نیت خیر داشته باشیم و بر انجام آن استوار باشیم، به هر قیمتی آن را اجرایی می‌کنیم، نیت این خانم ‌آموزش کتابخوانی به کودکان بود، این همه کار را انجام داد تا به هدف خود که یک گام مهم در راستای فرهنگ است، برسد.

فرماندار هامون نیز در این زمینه به خبرنگار فارس می‌گوید: قدردانی از تلاش این خانم خیر که چراغ ۱۱۵ چادر عشایر هامون را روشن کرده، به محفل آنها گرما بخشیده و لبخند رضایت بر لب کودکان جاری کرده، بسیار دشوار است،

از صفر تا صد مراحل این پروژه فرهنگی را خانم آذر مبارکی به تنهایی انجام داده است.

این کار برای نخستین بار در کشور و در استان سیستان و بلوچستان و به همت این بانوی خیر انجام شده است، امیدواریم سایر خیرین نیز در این زمینه‌ها یاریگر مردم مناطق محروم باشند.

فرماندار هامون :برطرف کردن مشکلات مناطق عشایری را بیش از پیش در دستور کار قرار داده‌ایم، در هفته گذشته با رهاسازی آب نسبت به برطرف کردن مشکل آب عشایر اقدام کرده‌ایم، روشنایی و تلویزیون و برق نیز به همت این بانوی خیر در منطقه ایجاد شد که امیدواریم توجه خیران به این منطقه استمرار داشته باشد.

دسته ها : اخبار

ارسال یک پاسخ