خورجين بافي هنر ديرينه عشاير بختياري : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

برادران من ! امروز روز اختلاف نيست، امروز روز اين است كه همه با هم پيوسته بشويد ،همه با هم برادروار از كشور خودتان دفاع كنيد

— امام خميني(ره)

با توجه به فیزیک کار عشایر که مدام در حال کوچ هستند و لزوم جابه جا کردن لوازم زندگی شان، نیازمند وسیله ای مناسب برای حمل وسایل خود هستند که خورجین را برای این منظور و همچنین حمل انواع لبنیات، روغن، کشک، قارا و سایر ملزوماتی که به حفاظت بیشتری نیاز دارند، به روش بافت تولید می کنند.

مسیرهای کوچ عشایر به دلیل وجود کوه ها و صخره ها بسیار خشن و صعب‌العبور است، و خورجین که بر اثر سایش به صخره‌ها آسیب می بیند، به منظور حفاظت از آن، چند تکنیک بافت، برای جلوگیری از فرسایش و آسیب دیدن خورجین انجام می شود، که از جمله تکنیک های کاربردی در آن می توان به قالی بافی(گندی بافی)، رند بافی(رندی)، ساده بافی و گلیم بافی است که قسمت مربوط به بافت قالی به گونه ای طراحی شده که در هنگام حرکت در صخره ها و کور راه ها ضمن تماس با صخره ها، دچار آسیب نمی گردد و از کارایی بیشتری برای عشایر برخوردار است.
مواد اولیه خورجین معمولآ از موی بز برای تار و ریشه و از پشم بهاری گوسفند برای بافت در متن (داخل) استفاده می شود.
روش بافت خورجین بدین صورت است که بافنده که معمولآ از تجربه و تبحر بسیار خوبی برخوردار است و به اندازه دلخواه، دار را روی زمین علم کرده  چله دوانی صورت می گیرد و با توجه به اینکه اجرای تکنیک های بافتی که در خورجین به کار می رود هر کدام دارای ویژگی خاصی است، اما بافندگان این نوع دستباف که به اصطلاح محلی به آن چینه گر می گویند، کلیه تکنیک های بافت مورد نظر را روی دار به ابعاد مختلف چله دوانی می کنند و پس از آن بر اساس تجارب خود که بیشتر به صورت ذهنی و تجسمی است نقوش این نوع صنایع دستی عشایری را که برگرفته از طبیعت اطراف، جانوران و گلهاست، روی بافت، نقوش موردنظر را ترسیم می نمایند.
کارشناس صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه خورجین در این استان جنبه خود مصرفی دارد، گفت: این رشته از صنایع دستی عشایری در استان چهارمحال و بختیاری مصرف عامه ندارد و خرید و فروش آن در بین اقوام مختلف رایج نیست.
محمدرضا طاهرپور افزود: اکثر طوایف عشایری در این رشته از صنایع دستی کار می کنند ولی مرغوب ترین نوع خورجین مربوط به طایفه اولاده حاج علی است.

وی ارائه تسهیلات بانکی و آموزش های لازم در زمینه خورجین بافی را مهم ترین حمایت های این اداره کل به هنرمندان خورجین بافی عنوان کرد و افزود: ما در تلاش برای انعقاد تفاهم نامه ای با اداره کل امور عشایری این استان، برای فرهنگ سازی صنایع دستی عشایری و خرید تضمینی آن ها هستیم.

ارسال یک پاسخ