روستاهای ما باید مراكز فعال كار و تلاش و پر از نعمت باشند و زنها نیز در كنار مردها می بایست تمام تلاش خود را به هر شكل ممكن در دوران سازندگی بكار گیرند و هیچكس نباید بیكاری را بر خود بپسندد ./ مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… خامنه ای

به گزارش خبرنگا ما، هر چند صادرات صنایع دستی طی مدت مذکور در مقایسه با یازده ماه مشابه در سال ۱۳۹۰ با سهم ارزشی ۵۲ درصد و سهم وزنی ۶۴ درصد از یک روند و رشد صعودی برخوردار بوده است، اما نسبت به رقم هدف گذاری انجام شده برای صادرات صنایع دستی که تا پایان سال ۹۱ پیش بینی شده بود فاصله زیادی را نشان می دهد.
براساس آخرین آمار رسمی اعلام شده در مورد صادرات که از سوی گمرک منتشر شده است، میزان صادرات اقلام صنایع دستی با مبلمان چوبی طی یازده ماهه سال ۹۱ به لحاظ ارزشی رقمی بیش از ۷۱۹ میلیون دلار بوده است که این رقم به گفته مسئولان صنایع دستی با احتساب ماه پایانی سال که آمارش از میان آمار صادرات غیرنفتی سال ۹۱ استخراج و در اردیبهشت اعلام خواهد شد، تغییر چندانی نخواهد کرد.
پیشتر و سال گذشته محمد حسن صالحی مرام، معاون پیشین صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در گفت وگویی با جام جم اظهار امیدواری کرده بود با اقدامات انجام شده از جمله شکل گرفتن کارگروه گردشگری و صنایع دستی در دولت، برپایی نمایشگاه ها، ایجاد مراکز عرضه و فروش صنایع دستی در خارج، ایجاد شبکه رادیو تلویزیونی و افزایش تسهیلات در نظر گرفته شده برای حمایت از این بخش، رکورد تازه ای در صادرات صنایع دستی ثبت شود و میزان صادرات این بخش به ۱٫۵ میلیارد دلار برسد.
اما گذشت زمان نشان داد که پیش بینی فعالان بخش خصوصی صنایع دستی که تحقق چنین رقمی را با توجه به فراهم نبودن شرایط دور از دسترس می دانستند، درست از آب درآمد.
منوچهر عبدلی، رئیس اتحادیه صنایع دستی کشور درباره دلایل تحقق نیافتن رقم هدف گذاری شده صادراتی به جام جم گفت: تحقق نیافتن رقم هدف گذاری صادرات صنایع دستی به این دلیل است که امکانات زیربنایی برای افزایش تولید و صادرات صنایع دستی فراهم نشد و منابعی که برای حمایت از این بخش در نظر گرفته شده بود (۵۰۰ میلیون دلار) در ماه های پایانی سال یعنی دی و بهمن به نظام بانکی ابلاغ شد در نتیجه هنوز کسی موفق به دریافت آن نیز نشده است.
مرداد سال گذشته بود که تفاهم نامه ای بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صندوق توسعه ملی به امضا رسید تا با اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به صورت پرداخت وام با کارمزد ۴ درصد به توسعه صنایع دستی و طرح های گردشگری کمک شود.
عبدلی در مورد آمار صادرات صنایع دستی نیز گفت: فکر می کنم صادرات واقعی صنایع دستی کمتر از رقم های اعلام شده باشد به این دلیل که برخی کالاها با تغییر کد تعرفه در آمارها محاسبه می شود مثلا کالایی که قبلا جزو صنایع دستی نبوده حالا طبق تصمیم گیری های جدید اضافه شده است. مثلا اگر سرامیک با محصول چینی و بهداشتی دریک گروه تعریف می شده حالا کد و تعرفه اش جدا می شود و جزو صنایع دستی حساب می شود؛ بنابراین می تواند در آمار تاثیر بگذارد.
وی افزود: برای افزایش صادرات ابتدا باید تولید افزایش یابد و تولید زمانی افزایش پیدا می کند که برنامه های حمایتی انجام شود و از صفر تا صد تولید دیده شود؛ یعنی مواد اولیه، طراحی بانک های اطلاعاتی، توجه به بسته بندی، جمع آوری کالا و محصول و نیز بحث جایگاه سازی در خارج از کشور؛ البته در این که بخش صنایع دستی رو به توسعه است و جایگاهش بالاتر رفته شکی نیست ولی چنین آماری نمی تواند صحیح باشد.
۴۵ رشته صنایع دستی دارای کد تعرفه صادراتی می شود
احمد بالان، مسئول بازرگانی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی هم درباره صادرات صنایع دستی به خبرنگار ما گفت: اقلام عمده صادرات در سال گذشته شامل زیورآلات سنتی، شیشه، سفال، سرامیک، گلیم و زیلو بوده و بیشترین صادرات صنایع دستی به کشورهای امارات متحده عربی، عراق، ترکیه و افغانستان صورت گرفته است.
وی گفت: آمار ارائه شده برای صادرات صنایع دستی مربوط به محصولاتی است که کد تعرفه صادراتی از گمرک دریافت کرده اند.
به گفته بالان، اکنون از مجموع ۳۶۲ رشته و زیرمجموعه صنایع دستی، ۷۰ درصد محصولات قابلیت صادرات را دارند که از این میزان تعداد ۹۷ رشته یعنی حدود ۳۰ درصد، دارای کد تعرفه های صادراتی هستند.
براساس هماهنگی های انجام شده با گمرک قرار است امسال ۴۵ رشته دیگر صنایع دستی از قابلیت کدتعرفه صادراتی برخوردار شوند.
مسئولان بازرگانی معاونت صنایع دستی سازمان میراث بر این باورند که افزایش ۶۴ درصدی صادرات این محصولات نشان از بهبود سهم محصولات صنایع دستی کشور در بازارهای بین المللی دارد و بی شک در نتیجه بهبود مستمر کیفیت مناسب این محصولات صورت می گیرد.
این را هم باید در نظر گرفت که بخش عمده ای از صادرات محصولات صنایع دستی از طریق بار همراه مسافر است که به دلیل درج نشدن آمار آن در گمرکات کشور، میزان خروج آن مشخص نیست.

ارسال یک پاسخ