روستاهای ما باید مراكز فعال كار و تلاش و پر از نعمت باشند و زنها نیز در كنار مردها می بایست تمام تلاش خود را به هر شكل ممكن در دوران سازندگی بكار گیرند و هیچكس نباید بیكاری را بر خود بپسندد ./ مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… خامنه ای

دیشموکی که از نظر پوشش جنگلی موقعیت ویژه و منحصربه‌فردی در سطح منطقه دارد، در سایه بی‌توجهی مسئولان منابع طبیعی به تاراج می‌رود.

خبرگزاری فارس: تاراج منابع طبیعی دیشموک در سایه بی‌توجهی مسئولان

 به علت نبود گاز در برخی مناطق محروم استان کهگیلویه و بویراحمد، جنگل‌ها روز به روز در حال تخریب و نابودی بیشتر هستند.

نبود گاز و کمبود نفت در زمستان در دیشموک باعث قطع درختان، بالا رفتن میزان تولید ذغال، افزایش سوزاندن جنگل‌ها و افزایش میزان نابودی منابع طبیعی و محیط زیست می‌شود.

کسی نمی‌تواند منکر اهمیت منابع طبیعی و به ویژه پوشش‌های جنگلی در زندگی امروزه بشری شود.

متاسفانه به دلایل مختلف از جمله نبود گاز و کمبود نفت در منطقه کوهستانی و سردسیر دیشموک به‌ویژه در چند سال اخیر، تخریب جنگل‌های این منطقه توسط مردم را به دنبال داشت که این زنگ خطری برای ساکنان این مرز و بوم و حتی استان کهگیلویه‌ و بویراحمد و کشور است.

دیشموک از نظر پوشش جنگلی موقعیت ویژه و منحصربه‌فردی در سطح منطقه دارد اما این روز‌ها با ناملایمت‌هایی روبرو شده است و جنگلی که در آن درختان بلوط بیشترین آسیب را می‌بینند.

در حال حاضر عوامل انسانی عامل اصلی تخریب جنگل‌های دیشموک است و  متاسفانه هنوز سطح فرهنگی مردم و نیز آگاهی آنان از اهمیت جنگل‌ها به آن حد نرسیده و این امر باعث شده است که بسیاری از روستائیان و عشایر منطقه، درختان جنگلی را به عنوان منبع سوخت خود قطع و تخریب کنند.

نهادهای دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد باید تمام تلاش‌شان را در تغییر این روند تسریع ببخشند و سازمان‌هایی همانند منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و حتی بخشداری‌ها باید سوخت مورد نیاز روستائیان و عشایر را همانند نفت، گازوئیل، سیلندرهای گاز و… تامین کنند تا با این کار از تخریب جنگل‌ها جلوگیری شود.

متاسفانه در روزهای اخیر شاهد صحنه‌هایی هستیم که در روز روشن، پیش چشم عموم، به کثرت و با حتی در برخی مواقع وسائط نقلیه به بهانه تهیه هیزم، منابع طبیعی به یغما می‌رود که این امر بی‌توجهی مسئولان منابع طبیعی در منطقه را نشان می‌دهد.

گفتنی است در دیشموک روند تخریب جنگل‌ها و پوشش گیاهی منطقه به سرعت در حال پیشرفت می‌باشد و اگر مسئولان مربوطه چاره‌ای نیندیشند، به‌زودی شاهد بحران نابودی طبیعت در این منطقه سردسیری خواهیم بود.   خبرگزاری فارس ،

 

دسته ها : محیط زیست

ارسال یک پاسخ