ایل خزل یکی از ایل های کرد ایران است که شامل شعب بسیاری است

در استان ایلام، استان کرمانشاه، استان لرستان، استان همدان و استان گیلان و نواحی شرقی ایران.

گویش ایل خزل

گویش آنان کردی فیلیو گویش خزلی است. گویش خزلی، گویشی کردی با لهجه خاص خزلی می‌باشد که خزلهای ساکن استان ایلام هم به همین گویش تکلم می‌کنند که در طول زمان با دادوستدهای فراوان با گویش‌های لکی و دیگر گویشهای موجود کردی به صورت فعلی آن در آمده است.

در استان ایلام طایفه‌ خزل ساکن است. مردم این طایفه به گویش کردی فیلی تکلم می‌کنند. در استان کرمانشاه طایفه‌ خزل در دهستان فعله کری در بخش کلیائی ساکن هستند.

در استان لرستان بخش خزل در غرب نهاوند واقع شده است تقریباً همه مردم این بخش به گویش‌ لکی تکلم می‌کنند. بخش خزل به دو دهستان اصلی تقسیم می‌شود. دهستان خزل سلگی در قسمت شرقی و دهستان خزل خزایی در قسمت غربی.

در استان همدان طایفه‌ خزل به گویش‌ لکی تکلم می‌کنند. خزل‌ها عتقاد دارند که خزلهای استان همدان خزلهای مهاجری هستند که از استان ایلام مهاجرت کرده‌اند. این مهاجران در زمان رضاخان از استان ایلام فعلی کوچانده شده‌اند.

در زمان نادر شاه افشار به منظور حفاظت از مرزهای شرقی نیز تعداد زیادی از طوایف خزل از نواحی غربی ایران به شرق ایران کوچانده شده‌اند.

 وجه تسمیه نام
 خزل یک ایل بزرگ ایرانی است که نام خود را از موسس و پدر خود (فردی با نام خزل) دریافت نموده است.
این ایل در حال حاضر جمعیت زیادی را در بر می‌گیرد که در نقاط مختلفی از کشور ایران و به طور عمده در استان ایلام سکنا دارند. در بین مردم استان ایلام در مورد اصالت کردی این ایل هیچ شبهه‌ای وجود ندارد.
مردم این طایفه به دو گویش اندکی متفاوت (که از لهجه‌های گویش فیلی زبان کردی می‌باشد) تکلم می‌کنند اما با توجه به شجره نامه‌های موجود و معتبر (رجوع شود به کتاب فاتحان میمک) در اینکه همهٔ آنها از فرزندان یک نفر به نام خزل هستند هیچ تردیدی وجود ندارد.
همچنین در استان همدان هم بخشی به نام خزل وجود دارد که در قسمت غربی نهاوند واقع شده است. این بخش به دو دهستان اصلی تقسیم می‌شود.
خزل سلگی در قسمت شرقی و خزل خزایی در قسمت غربی. تقریباً همه مردم این بخش به گویش‌های لری و لکی تکلم می‌کنند. سلگی‌ها در بخش شرقی لر هستند و خزایی‌ها که در غرب خزل ساکن هستند، به زبان لکی سخن می‌گویند. بسیار گفته می شود که ایل سلگی قدمتی تاریخی دارد و اصالتاً لر می باشند.
تاریخچه خزلهای همدان
خزلهای ساکن استان ایلام اعتقاد دارند که خزلهای استان همدان در واقع بازماندگان خزلهای مهاجری هستند که از استان ایلام مهاجرت کرده اند. این مهاجران در زمان رضاخان به منظور بر هم زدن تمرکز جمعیتی و مهار تهدیدات آتی از این استان کوچانده شده اند. البته در زمانهای ماقبل آن و مثلآ در زمان نادر شاه افشار به منظور حفاظت از مرزهای شرقی نیز قبایل مختلفی از نواحی غربی به شرق ایران کوچانده شده اند که از طایفه خزل نیز تعداد زیادی کوچانیده شده اند. اعتقادی دیگر که کمتر مقبولیت دارد اشاره می کند که شخص خزل (پدر ایل خزل)احتمالآ در عصر نادرشاه و یا پیش از آن از نقطه ای دیگر (شاید همدان) به استان ایلام آمده است.

۲ Responses so far.

  1. متن فوق ارزش بررسی دارد . شما میگید خزل زیر مجموعه ی قومی کرد هست . اما حقیقت این چنین نیست . اکراد خزل را شامل نمیشده و فقط باب نزدیکی زبانی چنین گفته میشه .ولی اگر خزل در سرزمین دیگری بود و با کردستان فاصله داشت هرگز خزل را زیر مجموعه کرد نمیدانستند. خزل یک ایل قدیمی هست که هیچ نشانی از اعراب نداره این ایل بین همدان و ایلام ییلاق و قشلاق میکرده . جنوب شهرستان ایوان. شهرستان قصر شیرین . شهرستان ایلام . شهرستان شیروان جمعیت زیادی خزلی را دارا هستند . که بازماندگان خزل در قشلاق هستند . نهاوند و تویسرکان و اسد اباد و کنگاور و سنقر ییلاق خزل بوده . ایل افشاری ساکن اسد اباد . سنقر و کنگاور و تویسرکان توسط نادر به غرب آمدند . نادری خزلی های این مناطق را به مناطق مختلف کوچ داد و ایل خودش را به جای انان ساکن کرد . خزل با جمعیت بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار نفر (کنگاور ۱۸ )(نهاوند ۲۰)( صحنه و کرمانشاه۲۰)( سنقر و اسد آباد۵) (سنندج و شاهین دژ ۲۵) قصر شیرین ۱۰) ایوان ۸ (شیروان ۲۵) ایلام ۲۰ – استان لرستان بخصوص کوهدشت ۱۰ / غازی اینتاب ۲۰ / استان فارس حدود ۶۰ / نور استان مازندران ۱۰ / یزد ۵ / تهران ۱۰ / من حداقل جمعیت را عرض کردم . این جمعیت با توجه به جنگ ها و قحطی ها نمی تونه یک نیا داشته باشه . در ضمن بسیاری از طوایف چون کارهار . کارن . کار زان . کارینی از خزل هستند . خزل شکل کردی واژهی هزل هست . هز در گویش خزلی یعنی برخواسته . ئل همان ایل است . هزل یعنی ایل برخواسته که این نام با توجه به تاریخ خزل کاملا متناسب و واقعی است . پیش از قرار دادن مطلب خواهشا کمی فکر کنید . تشکر از سایت مفیدتون

  2. Sirvan گفت:

    با سلام خدمت دوستان خواستم خدمتتون عرض کنم فردی نژادپرست که دسترسی شخصی به سایت ویکی پدیا داره بنام احمد گراوند که از طایفه لر هست به شدت با افکار پانلری خود قصد بر ایل دزدی از کرد را دارد که ایل خزل را لر معرفی کرده من خودم از ایل خزل در روستای پول هستم و واقعا بابت این انسان نژاد پرست پانلر ناراحت هستم و از بابتی هم خوشحالم که در تمام سایت ها و شهر های کرد نشین ایران و عراق ایل خزل را به کرد بودن میشناسن نه لر هر بِژی خزل هر بِژی گه شت تیره کانی خزل

Recent Recipes

آش سورانه؛ غذای محلی...

Posted on مرداد - ۵ - ۱۳۹۵

۰ Comment

خینگل (از اصیلترین غذا...

Posted on مرداد - ۳ - ۱۳۹۵

۰ Comment

آش ماست؛ افطاری به...

Posted on آذر - ۱۰ - ۱۳۹۲

۰ Comment

بادمجان پلو؛ غذای قزوینی

Posted on آذر - ۱۰ - ۱۳۹۲

۰ Comment

Recent posts

فرهنگ و آداب و...

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

جشنواره ایلات و عشایر...

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

بازی های ایل قشقایی

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

تولیدات عشایری

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

Sponsors

  • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
  • پایگاه اطلاع رسانی دولت
  • پایگاه اطلاع رسانی مجلس
  • سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری