عشایر در همه جاى کشور، از لحاظ فداکارى و شجاعت و شهامت، جزو بهترین افراد مردمند. هیچ‌کس شک ندارد که عشایر در راه اسلام و وطن اسلامى فداکارى کرده‌اند. هر کسى این را منکر بشود، منکر واضحات شده‌است./ مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… خامنه ای

 چرا با وجود آشکار شدن آثار مخرب آن عده ای همچنان به دیدن برنامه های بی محتوا اصرار دارند؟ راستی رمز این جادوی پرفریب چیست؟
متاسفانه نبود پوشش کامل تلویزیونی در بسیاری از مناطق استان و ارزان بودن تجهیزات دریافت از ماهواره کار را به آن جا رسانده که حتی بین عشایر چادرنشین نیز استفاده از ماهواره آن هم با کمک موتور برق باب شده است.
  از ورود ماهواره به برخی از خانه های مردم چند سالی می گذرد، این مار خوش خط و خال اینک به یکی از بزرگ  ترین چالش  های فرهنگی جامعه بدل شده است. در دوران هایی چند شاهد برخوردهای قهری و ضربتی برای جمع آوری این ابزارهای تهاجم بیگانه نیز بوده و هستیم اما چنین به نظر می رسد که در مبارزه با آن هنوز در آغاز راهیم.

گفتند در این منطقه آنتن دهی شبکه های سیما ضعیف است و مردم برای دریافت شبکه های داخلی آنتن ماهواره خریدند اما … ( اینکه پس از آن چه اتفاقی افتاده است بماند.)

امیدوارم مسئولان زحمتکش صدا و سیما سریع تر به این مشکلات رسیدگی کنند.

بیکاری و تنهایی

یک جامعه شناس و استاد دانشگاه بیکاری را به عنوان یکی از عوامل جدی برای گرایش به ماهواره در محیط خانواده می‌داند و می گوید: این عامل را نباید دست کم گرفت. کسی که در طول روز برنامۀ تعریف شده  ای برای استفاده از عمر خود ندارد و ساعت های قابل توجهی را در طول روز بیکار است، زمینه را برای ورود تفکرات جدید به زندگی  خود فراهم می کند.

دکتر «امان ا… قرایی مقدم » به عامل دیگری هم اشاره می‌کند و آن تنهایی است که در این مورد باید زوج  های جوانی که تازه ازدواج کردند و صاحب فرزند نشدند دقت کنند که خانم به دلیل اینکه الان بچه وکار زیادی ندارد سراغ چیزی می رود که وقت پرکن باشد.

آسیب های ماهواره

به گفته وی، یکی از مهم ترین و آشکارترین پیامدهای منفی فیلم ها و برنامه شبکه های ماهواره ای، افزایش خشونت در جامعه است.سهل و آسان نشان دادن کشتار، قتل و هرگونه جنایت، ترس بیننده را فرو می ریزد؛ این تاثیرپذیری روی کودکان و نوجوانان بیشتر و قابل تامل تر است.

بلوغ زودرس را از دیگر اثرات دیدن ماهواره : بیشتر سریال ها و برنامه های ماهواره ای به راحتی و بدون هیچ سانسوری، مسائل جنسی را مطرح می کند. این شیوه ارائه اطلاعات حتی در آگهی های بازرگانی ماهواره‌ای نیز به وفور دیده می شود. بارها مشاهده شده فرزندان کوچک خانواده نیز بدون هیچ محدودیتی در کنار والدین خود به تماشای این صحنه ها پرداخته اند و این در حالی است که هیچگونه ظرفیتی برای پذیرش اینگونه اطلاعات ندارند، در نتیجه تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

اختلاف و تنش بین همسران

به گفته این استاد دانشگاه تماشای صرف و غیرنقادانه برنامه های متنوع ماهواره ای و مقایسه منفی خود با شخصیت ها و داستان های این برنامه ها می تواند خوراک لازم برای ایجاد یک درگیری بین زن و شوهر را فراهم کند.

در واقع باید بپذیریم برنامه های ماهواره ای در فضا و جامعه دیگر ساخته شده و منطبق با هنجارها و ارزش های آن جامعه است که برخی از این هنجارها و ارزش ها با جامعه ما تداخل دارد و حتی متضاد است و اگر بخواهیم زندگی خود و همسرمان را با توجه به مشاهدات برنامه های ماهواره ای مقایسه، تفسیر و ارزیابی کنیم، به در بسته می خوریم.این در بسته می تواند منبع ناکامی، سرخوردگی و خشم ما را فراهم کند و در نتیجه باعث بروز تنش و درگیری در محیط خانواده شود. مقایسه های ذهنی نادرست، انتظارهای نامعقول، توجیهات اشتباه، نارضایتی بی مورد، حسادت، روابط پنهانی و … در روابط همسران همگی می تواند ناشی از تاثیر همین برنامه های ماهواره ای باشد.وی ادامه می دهد: برنامه های ماهواره ای چنان با جذابیت و تنوع همراه می شود که همه سعی خود را بر میخکوب کردن و یکجا نشاندن بیننده می کنند. این تنوع، سرگرمی و جذابیت باعث می شود برخی افراد تا ساعت ها زمان خود را برای تماشای برنامه های مختلف ماهواره ای اختصاص دهند که نتیجه ای جز اتلاف وقت ندارد.

افت عملکرد تحصیلی و شغلی

تماشای مفرط برنامه های ماهواره ای آن هم تا پاسی از شب، باعث کاهش عملکردهای آموزشی و تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان می شود. همچنین افراد بزرگسال نیز در محیط کار با مواردی چون تاخیر، غیبت و اهمال کاری روبه رو می شوند که باعث افت عملکرد شغلی آنان می شود.

وی افزایش مصرف گرایی را از دیگر پیامدهای تماشای این وسیله می داند و ادامه می دهد:زمان زیادی از برنامه های ماهواره ای به تبلیغ کالاهای مختلف اختصاص یافته است. بیشتر این تبلیغات بر محور کالاهای بهداشتی – آرایشی و مُد است. این تبلیغات آنچنان با جذابیت و پرتکرار ارئه می شود که مخاطب خود را به خرید آن ترغیب و وسوسه می کند.

هویت زدایی

یک روحانی هم منسوخ کردن ازدواج و گسترش روابط آزاد  در جامعه را هدف اصلی سریال  های ماهواره می داند و می گوید: برنامه  ریزی جهان غرب هویت زدایی، دین زدایی، خانواده  ستیزی و خانواده گریزی در جامعه ماست و بر اساس این محورها به تولید فیلم و برنامه  می  پردازند.حجت الاسلام «موسوی» با اشاره به اینکه غرب در مرحله اول برای زدودن خداباوری تلاش می کند، ادامه می دهد: در مرحله بعد باورهای دینی مورد هجوم قرار گرفته است و پس از آنکه حساسیت  های دینی کاهش یافت به ترویج مفاسد دینی می  پردازند و فرد را از دین  گرایی دور می  کنند.

وی می افزاید: نمونه بارز ترویج مفاسد دینی، عفاف زدایی و ایجاد حس رقابت زن و شوهر نسبت به یکدیگر است؛ یعنی آن ها به جای اینکه انیس و مونس هم باشند به عنوان رقیب یکدیگر نمایش داده می  شوند و نسبت به هم وفاداری، تعهد و پایبندی ندارند.وی هدف اصلی فیلم  ها و سریال  های ماهواره را زدودن تقوا، حیا، شرم، وفاداری، تعهد و حس مسئولیت در خانواده ها می داند و می گوید: حس رقابت جنسی و تفکر آزاد اندیشی مطلق حاصل این فیلم  هاست، خیانت زن و شوهر نسبت به یکدیگر و ایجاد فضای آزادی مطلق برای فرزندان بدون نظارت پدر و مادر رهاورد فیلم  ها و سریال  های ماهواره ای است.

قانون چه می گوید؟

به گفته حجت الاسلام«محمد باقر باقری»، بر اساس آنچه در این قانون آمده است؛ ورود، توزیع و استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره جز در مواردی که قانون تعیین کرده، ممنوع است و وزارت کشور موظف شده با استفاده از نیروهای انتظامی برای جمع  آوری تجهیزات دریافت ماهواره اقدام کند، حتی در ماده ۴ قانون به دستگاه  های فرهنگی دستور داده شده اثرات مخرب استفاده از برنامه  های این وسیله را تبیین کنند.

وی ادامه می دهد:همچنین برای واردکنندگان، تولیدکنندگان و توزیع  کنندگان نیز مجازات نقدی ۱۰ تا ۱۰۰میلیون ریالی در نظر گرفته شده است و استفاده  کنندگان تجهیزات ماهواره علاوه بر ضبط وسایل مکشوفه به یک  میلیون تا سه  میلیون ریال جزای نقدی محکوم می  شوند.

دسته ها : اخبار

ارسال یک پاسخ