ایل های شکاک و بیگ زاده از معروف ترین ایل های شهرستان های ارومیه و خوی هستند.

ایل شکاکیکی از بزرگ ترین ایل های کرد زبان غرب ایران است و از ۱۶ طایفه تشکیل شده است.

(شکاک از ترکیب معنای دو واژه شاه به معنای بزرگ و کاک به معنای مرد تشکیل شده است) مردم ایل شکاک در گذشته همه چادر نشین و دام دار بودند ولی امروزه بیش تر روستانشین و کشاورز هستند. ییلاق این ایل در نواحی کوهستانی و مراتع خالصه ترگور و دشت ییل در مرز ایران و ترکیه است. قشلاق ایل نیز در روستاهای اطراف سلماس و ارومیه است.

ایل شکاک از دو طایفه کاردار و عبدوی تشکیل شده است. طایفه کاردار از ۸ تیره و طایفه عبدوی از ۱۳ تیره تشکیل شده است.

هر یک از طوایف ایل شکاک یک سرپرست دارد و سرپرستی در این ایل موروثی است و اگر ورثه کاردان نباشد این مهم به عهده ریش سفید یا یک فرد لایق واگذار می شود.

آداب ورسوم

اعیاد مذهبی در نزد ایلات و عشایر این استان از اهمیت زیادی برخوردارند و تمام جشن های خصوصی و عمومی در بین ایلات و عشایر استان آذربایجان غربی بر اساس سنت های ویژه برگزار می شود که در شهرستان های مربوطه به طور کامل آورده شده است.

ایل میلانکه از مردان شجاع و زنان کوشایی برخوردار است دارای ۱۳ طایفه است 

ایل جلالیبا ۱۱ طایفه در منطقه سیه چشمه از جمله ایل های منطقه ماکو در استان آذربایجان غربی به شمار می روند.

عشایر کهن هرکی
در شمالغرب ایران ودر استان آذربایجان غربی سکونت گزیده اند.این عشایریکی از بزرگترین عشایر کرد با ۳طایفه محسوب میشود که به نوبه خود دارای فرهنگ و آداب خاص خود هستند.
مناطقی که این عشایر در ارومیه سکنا دارندمناطقی با آب و هوای دلنشین و دارای طبیعت بکر الهی هستند که شامل ترگور(مارمیشو-پیست اسکی خوشاکو-وآثار تاریخی روستاهای انبی و حکی وخانقاه که گفتنی است مادر زتشت در روستای انبی میباشد-گلگه در روستا آودی-کلیسای تاریخی مارتوما دربالولان وطبیعت دیدنی روستای بانی ومرکز این منطقه روستای بزرگ و دیدنی موانا میباشد)-مرگور(بزسینا-دامنه کوه های دالامپر-سوله دوکل-بره سور-مرکز این منطقه دیزج میباشد)-دشت بیل(طبیعت روستای سه کانی-کانی رش-گندی ملا عیسی-ومرکز ای منطقه هم روستای خوش آب و هوای کانی سپی میباشد)
مهمترین رکن فعالیت اقتصادی عشایرهرکی را دام پروری وکشاورزی تشکیل میدهدکه از دیرباز در این مناطق رواج داشته است.
البته در گذشته این عشایربه نوعی ریاست عشایری را برعهده داشتندکه اختلافات را هرچه سریعتر توسط ریش سفیدان و بزرگان حل وفصل مینمودندو مهربانی و همدلی جوانان این عشایر همواره زبان زد بوده و خواهد بود.

ایل های قره پاپاقدر نقده،

 ایل زرزا، ایل مامش با ۲طایفه،

ایل ساداتدر اطراف اشنویه از دیگر عشایر استان آذربایجان غربی هستند.

ایل منگوربا ۶ طایفه،

ایل دهبکردیبا ۴ طایفه،

ایل گورک و عثمان بیگینیز از جمله ایل های معروف منطقه مهاباد هستند

ایل کره سنی و ممکان لو

نیز از جمله ایل هایی است که در ناحیه خوی و مهاباد زندگی می کنند و دارای ییلاق و قشلاق مخصوص به خود هستند. مردم این ایل ساده و زحمت کش بوده و در فنون سوار کاری و تیر اندازی مهارت دارند.

 ایل های پشتدری، کلاسی، بریاحی، ملکاری و باسک کوله نیز از ایل های معروف منطقه سردشت به شمار می آیند. برخی از این ایل ها چون ایل دهبکردی هم اکنون تخته قاپو (یک جا نشین) شده اند و در روستا زندگی می کنند. هر یک از ایل های نام برده شده دارای رده ها و دسته بندی ایلی مربوط به خود بوده و از آیین ها، لباس ها، آداب و رسوم و مذهب خاص خود برخوردارند که جهت آشنایی بیش تر؛ در شهرستان های مربوطه به طور کامل آورده شده است

 در جای جای استان آذربایجان غربی می توان ایل ها و عشایری را دید که علاوه بر ایفای نقش با اهمیت اقتصادی، حافظ آداب و رسوم، جلوه های خاص زندگی اجتماعی، لباس های محلی، غذاهای مخصوص، شعرها و ادبیات خاص خود هستند و به همین دلیل از جاذبه های منحصر به فرد اجتماعی این منطقه به شمار می آیند. در بیش تر شهرستان های منطقه؛ ایل ها و عشایر به شیوه موروثی از اجداد خویش مشغول زندگی روزمره خود هستند غافل از آن که شیوه معیشت آن ها به قدری برای دوست داران جاذبه های اجتماعی دل نشین و دست نیافتنی است که حاضرند به خاطر مشاهده این شیوه زندگی به خود زحمت سفر دهند.

۴ Responses so far.

 1. درمورده طایفه آیواتلواکرچیزی میدانیدبنویسید

 2. محمد گفت:

  سلام، باتشکر از روشنگری. یکی از ایل های مهاباد ایل اشکوتی است که همراه ایل دهبکری وارد ایران شده است. انشااله در آینده اطلاع رسانی دقیق خواهد شد. با تشکر.

 3. حسن گفت:

  اقا یا خانم بیسواد اول بخون و بدون بعد حرف بزن اونم بی تعصب.فقط
  برو جغرافیای استان بخون بعد بیا نقل قول کن.اولا بزرگتریت ایل استان ا.غ
  ایل جلالی و میلانی در ماکوست. بعد در ارومیه اولین ایل هرکی ازلحاظ تعداد جمعیت و بزرگترین ایل در ارومیه است ودارای ۳طایفه اصلی سیدان مندان و سرهاتی است.بعدش ایل شکاک اون هم بعد از چند تا ایل دیگه که تو ارومیه هست
  قرار داره.باید پخت بعد گفت.

  • ویراستار گفت:

   شماکه باسوادی ! چرا اول نمی خونی ونمی دونی بعد حرف بزنی؟
   ایل میلان ، جلالی وشکاک هرسه جداگانه هرکدام در یکی ازمطالب سایت می باشد می توانید ملاحظه کنید

Recent Recipes

آش سورانه؛ غذای محلی...

Posted on مرداد - ۵ - ۱۳۹۵

۰ Comment

خینگل (از اصیلترین غذا...

Posted on مرداد - ۳ - ۱۳۹۵

۰ Comment

آش ماست؛ افطاری به...

Posted on آذر - ۱۰ - ۱۳۹۲

۰ Comment

بادمجان پلو؛ غذای قزوینی

Posted on آذر - ۱۰ - ۱۳۹۲

۰ Comment

Recent posts

فرهنگ و آداب و...

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

جشنواره ایلات و عشایر...

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

بازی های ایل قشقایی

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

تولیدات عشایری

Posted on مرداد - ۲۳ - ۱۳۹۶

۰ Comment

Sponsors

 • پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
 • پایگاه اطلاع رسانی دولت
 • پایگاه اطلاع رسانی مجلس
 • سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری