طرح اقامتگاه‌های «بوم‌گردی» در فارس : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

روستاهای ما باید مراكز فعال كار و تلاش و پر از نعمت باشند و زنها نیز در كنار مردها می بایست تمام تلاش خود را به هر شكل ممكن در دوران سازندگی بكار گیرند و هیچكس نباید بیكاری را بر خود بپسندد ./ مقام معظم رهبری حضرت آیت ا… خامنه ای

گرشگری طبیعی و بوم گردی

اقامتگاه‌های بوم گردی در سطح این استان ایجاد می شود.

۴۶ روستای هدف گردشگری در استان فارس شناسایی شده، و با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی استان، امکان افزایش تعداد این روستاها نیز وجود دارد.

بازنگری و شناسایی دیگر روستاها و قرار گرفتن آن‌ها در فهرست روستاهای هدف گردشگری ، وجود آثار تاریخی، تولید آثار شاخص صنایع دستی بومی و … از جمله شاخص هایی است که انتخاب روستاهای هدف گردشگری به آن مرتبط است.

با توسعه گردشگری روستایی جوامع محلی و میزبان توانمند تر می شوند، فرهنگ،‌آداب و سنن و حتی معماری و بافت روستا ارزشمند است و باید حفاظت شوند.

با رونق و توسعه گردشگری روستایی توزیع سفر نیز صورت می گیرد، در ایام پیک سفر اردیبهشت و مهر ماه که استان فارس میزبان گردشگران بسیاری است می توان با هدایت و اقامت گردشگران و مسافران به سمت روستاهای هدف شاهد رونق بیشتر گردشگری در استان بود.

روستای گردشگری گدوکانلو

آماده‌سازی جوامع محلی و فراهم کردن زیرساختهای لازم در روستاهای هدف گردشگری در اولویت است از این رو جوامع باید محلی خود را برای پذیرش گردشگران آماده کنند.

بنیاد مسکن، تعاونی و حتی دهیاری ها و بخشداری ها و امور عشایر در توسعه و رونق گردشگری روستایی دخیل هستند به عنوان نمونه طرح‌های هادی که بنیاد مسکن برای روستاها تهیه می کند باید با در نظر گرفتن تاثیر گردشگری بر رونق اقتصادی و اجتماعی روستایی باشد.

مجوز اقامتگاه های بوم گردی تنها برای روستاهای هدف گردشگری صادر نمی شود بلکه روستاهایی هم در فارس وجود دارند که این عنوان را ندارند اما جزو مقاصد اصلی گردشگری به شمار می روند.

چادرهای عشایری هم نوعی اقامتگاه بوم گردی هستند، در واقع هدف از اجرای  این طرح حفظ و معرفی فرهنگ، سنت و آداب مردم در روستاهاست که گردشگران از نزدیک با این آداب و سنن آشنا شوند.

همچنین آمادگی میراث فرهنگی در ارائه آموزش های رایگان متقاضیان در روستاها برای راهنمایی گردشگران  باید از هر فرصتی برای معرفی داشته‌های فرهنگی و گردشگری استان استفاده کرد.

شیراز- معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس

دسته ها : محیط زیست

ارسال یک پاسخ