آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی /چهره ماندگار /ایل بویراحمد : عشایر ، رنگواره های یک رنگ

امید است به همت همه ملت، اقشار همه ملت، عشایر محترم ایران ، تمام اقشار ملت این بار سنگین به منزل برسد

— امام خميني(ره)

سید کرامت الله ملک حسینی

سید کرامت الله ملک حسینی

زندگینامه

آیت الله سید کرامت الله ملک حسینی در سال ۱۳۰۳ در خانواده‌ای مذهبی  ومتدین درایل غیورپروربویراحمد متولد شدند.

وی تحصیلات ابتدایی را در همانجا آغاز کرد و سپس به شیراز رفت و با توجه به علاقمندی وافر به فراگیری علوم دینی، ادبیات عرب را خدمت پدرش از علمای برجسته آن زمان آموخت. در سالهای تحصیل علوم دینی از محضر اساتیدی چون فیلسوف بزرگ حکیم احمد دارابی، مرحوم آیت الله آقامیرزا عبدالکریم یزدی حائری بهره برد. در سال ۲۵ به قم رفته و شاگردی اساتیدی چون آیت الله بروجردی، آیت الله خوانساری،‌ امام خمینی نمود. تقریرات امام(ره) را به رشته تحریر دآورد وی در سال ۴۰ به درجه اجتهاد نایل آمد.

   آیت الله ملک حسینی پدرمعنوی عشایرجنوب

malekhosani سید کرامت الله ملک حسینی

شخصیت سیاسی ایشان قبل وبعدازانقلاب

از سال ۴۱ در کنار امام خمینی به مبارزات سیاسی پرداخت و در حمله به فیضیه مجروح شد و همواره تحت مراقبت و کنترل بود. در سال ۵۲ دستگیر شد ولی طی اعتراضات مردم شیراز و عشایر کهکیلویه و بویراحمد بعد از ۲ روز آزاد شد.

 حضور غیرتمندانه آیت الله ملک حسینی(ره) موجب اتصال عشایر جنوب به بدنه انقلاب و یکی از عوامل ناکامی رژیم ستم شاهی بود.

یکی از شاخص های اصیل رفتاری مرحوم آیت الله سید کرامت الله ملک‌حسینی روحیه مبارزه و داشتن روح انقلابی ایشان است. وی که روحیه مبارزه را از اسلاف و گذشتگان خود به ارث برده بود، به واسطه آشنایی با امام خمینی(ره) لهیب آتش مبارزه با نظام طاغوت در وجود ایشان شعله ور شده و علاوه بر انجام وظایف خویش اعم از ارشاد مردم و تدریس دروس دینی و تربیت طلاب، به روش های مختلف به مبارزه با رژیم پهلوی بر می خیزد.

بعد از پیروزی انقلاب نیزطی نامه‌ای از طرف امام(ره) مسئولیت عشایر منطقه به عهده ایشان قرار گرفت.ایشان عضومجلس خبرگان رهبری نیزبودند.

     تدریس

یک سال قبل از رحلت آیت الله بروجردی یعنی از سال ۱۳۳۹ش، سید کرامت الله ملک حسینی که اینک مجتهدی والامقام است، به شیراز بازگشته و کرسی تدریس خویش را در این شهر عالم پرور دایر می‌کند. محل تدریس ایشان مدرسه علمیه خان است؛ همان مدرسه‌ای که ۴ قرن قبل مرحوم ملاصدرا در یکی از مَدرس‌های آن برای دوستداران حکمت، به تدریس فلسفه و حکمت می پرداخت. آیت الله ملک حسینی در این مدرسه به تدریس خارج فقه و اصول پرداخته و طلاب بسیاری از دروس ایشان بهره وافر می بردند. بعدها و پس از پیروزی انقلاب نیز مدرسه امام صادق(ع) و مدرسه امام رضا(ع)را احداث نمود و همچنین برای خواهران طلبه نیز فاطمیه ای بنا نهاد تا بیش از پیش علاقمندان به علوم حوزوی بتوانند به آموختن دانش بپردازند.ظ

درزمره علمای برجسته

مرحوم ملک حسینی نه تنها در بین هم درسان و هم مباحثه‌ای‌های خویش دوستان صالحی داشت که با برخی از افرادی که در حکم استاد وی بودند مانند مرحوم مجاهدی تبریزی و مرحوم شیخ غلامحسین شرعی دارابی نیز ارتباط بسیار داشت. در اینجا اسامی برخی از هم مباحثه‌ای‌ها و دوستان مرحوم آیت الله ملک حسینی را که در زمره علمای اعلام یا شخصیت های برجسته انقلاب هستند ذکر می نماییم:

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی؛

آیت الله العظمی جعفر سبحانی؛

آیت الله شیخ مجد الدین محلاتی؛

آیت الله شیخ احمد جنتی؛

آیت الله شیخ حسین شب زنده دار؛

آیت الله شیخ عبدالمجید رشید پور  تهرانی؛

آیت الله شیخ ابوالقاسم خزعلی بروجردی؛

آیت الله امام موسی صدر.

·         تألیفات

اشتغالات بسیار زیاد مرحوم ملک حسینی و تدریس فراوان و مبارزات دائم چندان موقعیت نگارش کتب علمی نیافته اند. در عین حال برخی نوشته ها از ایشان باقی مانده که ذکر می شود:

  1. تقریرات فقه آیت الله بروجردی؛
  2. تقریرات اصول آیت الله بروجردی؛
  3. تقریرات دروس آیت الله محقق داماد؛
  4. تقریرات بسیاری از دروس فقه و اصول امام خمینی؛

۵. رساله ای در لُقطه(یک مبحث فقهی).

۶. رساله توضیح المسائل.

رحلت آن بزرگوار

فقیه بزرگوار و عالم پرهیزگار حضرت آیت الله ملک حسینی پس از قریب به نود سال زندگی  با  دلی مملو از عشق وایمان الهی و اخلاص به مردم و انقلاب با تقدیر الهی  عالم خاکی راوداع و به اجداد طاهرین خویش ملحق شد  روح منور آیت الله ملک حسینی در سحرگاه روز جمعه عید غدیر۱۳۹۱ ش.  جان به جان آفرین تقدیم نمود.

در دیدار آیت الله ملک حسینی با رهبر معظم انقلاب   حضرت آیت الله خامنه ای به ایشان میفرمایند: ما شاگرد، شاگرد شما هستیم

TGH1519 مراسم تشییع آیت الله ملک حسینی از دریچه دوربین حسن غفاری/گزارش تصویری

یک دیدگاه

  1. علی گفت:

    درووود
    در مورد پروفسور ملک حسینی هم مطلب بذارید

ارسال یک پاسخ