برادران من ! امروز روز اختلاف نيست، امروز روز اين است كه همه با هم پيوسته بشويد ،همه با هم برادروار از كشور خودتان دفاع كنيد

— امام خميني(ره)

زندگی عشایری در ایران از سابقه کهنی برخوردار بوده و عشایر همیشه نقش مهمی در تاریخ این سرزمین ایفا نموده اند . جامعه عشایری علاوه بر حفظ و حراست از فرهنگ ، سنن، آداب و رسوم باستانی از نظر اقتصادی نیز همیشه پشتوانه اقتصادی کشور بوده اند .
شهرستان بجنورد دارای ۸۵۰ هزار نفر جمعیت است واز ۶ شهر بجنورد ، اسفراین ، شیروان ، جاجرم ، مانه و سملقان و فاروج  تشکیل شده است . از نظر جمعیت عشایری دارای ۵۰۰۰ خانوار عشایری متشکل از ۲ ایل بزرگ زعفرانلو و شادلو که دارای ۳۸ طایفه می باشد که زبان اصلی عشایرآن کرد کرمانج است ودارای مذهب شیعه هستند

خراسان شمالی ازسه ایل راه اصلی :۱- ایل را ه شمالی ( مسیر گیفان ، راز و جرگلان ، مراوه تپه )  ۲- ایل راه جنوبی ( مسیر قره میدان و مراه تپه ) با طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر به شیوه سنتی همراه خانواده می باشند ۳- ایل راه میانی ( اطراف رودخانه اترک و کالیمانی )  مساحت کل مراتع استان ۱۵۶۲۶۶۲ و مساحت جنگلها و رویشگاههای جنگلی ۴۲۱۸۹۵ هکتار می باشد .

عشایر دارای سه زیست بوم اترک شمالی ، اترک جنوبی و کرمانج غربی می باشد. از مهمترین مراتع ییلاقی استان مراتع شاه جهان ، سالوک ، کوه گلیل و سرانی ، باغان ، آلاداغ و قور خود و … مراتع قشلاقی شامل مراوه تپه استان گلستان ، جیرانسو، گرماب ، راز و جرگلان ، کالیمانی و میاندشت را می توان نام برد .

در حال حاضر عشایر استان با داشتن ۹۰۰ هزار راس دام ، ۳۵ درصد دام استان را به خود اختصاص می دهد . در عین حال عشایر منطقه دارای توانمندیهای زیادی هستند که در اقتصاد استان تاثیر گذار است . از جمله می توان به ۳۰۰ هزار راس  دام مازاد که به بازار عرضه می شود اشاره نمود که سهم بالایی در تامین گوشت قرمز ، پشم ، مواد لبنی و سایر فرآورده های دامی به خود اختصاص داده است . ضمن داشتن فرهنگ اصیل خود دارای کارهای تولیدی صنایع دستی می باشند و علاوه بر آن سالانه نزدیک به ۷۵۰۰ تن گوشت ، ۱۳۵۰ تن پشم و مقدار قابل توجهی سایر فراورده های دامی تولید می کنند و مرزبانان غیوری نیز برای ایران اسلامی می باشند .

ارسال یک پاسخ