بحمدا… با کمک همه اقشار ملت و عشایر محترم ایران این پیروزی تا اینجا حاصل شد

— امام خميني(ره)

گچساران- ایرنا- مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: برخی سنت ها ، آداب و رسوم کهن عشایر این استان از سوی تیم بازسازی میراث فرهنگی کشور برای ثبت جهانی در سازمان فرهنگی ملل متحد(یونسکو )در حال مستند سازی است.

مجید علی پورافزود: آیین جشن عروسی و کوچ عشایر را تیم اعزامی بازسازی سنن فراموش شده در حال مستند سازی است که پس از ساماندهی به یونسکو ارائه خواهد شد. 

جمعیت استان
تمام جمعیت کهگیلویه و بویراحمد قبل از روی آوردن به زندگی های مدرن شهرنشینی عشایر بوده اند.
در حال حاضر ۱۲ درصد جمعیت این استان را خانوارهای عشایری تشکیل می دهد که با برآورد کارشناسان سالانه تعداد جمعیت عشایر استان در حال کاهش است.
قابلیتهای عشایراستان
قانع بودن، مولد بودن، مشارکت و کار جمعی از ویژگی های زندگی عشایری است،حمایت و توجه بیشتر به جمعیت عشایری این استان زمینه توسعه و افزایش تولیدات داخلی و قطع وابستگی به بیگانگان را در پی خواهد داشت.
جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد سالانه قابلیت عرضه ۹۴ هزار راس گوسفند و بره، ۳۲۰ هزار راس بز و بزغاله و دو هزار و ۶۰۰ راس دام سنگین گاو و گوساله را به بازار دارد.
جامعه عشایری در سایر تولیدات نقش مهمی دارد و توانست باتولید سالانه بیش از ۲۳ درصد از انواع محصولات کشاورزی و باغی، بیش از ۱۰هزار متر مربع انواع صنایع دستی قالی، قالیچه،گبه،گلیم و جاجیم توانمندی خود را در بازار های ملی و منطقه ای نشان دهند.
نقش عشایردرشکوفایی اقتصاد
عشایر کهگیلویه و بویراحمد با ۱۱ هزار و ۲۰۰ خانوار و بیش از ۷۰هزار نفرجمعیت نقش مهمی در رشد و شکوفایی اقتصاد این استان دارد.

دسته ها : اخبار

یک دیدگاه

  1. امید گفت:

    ما به عشایر بودنمان افتخار میکنیم

ارسال یک پاسخ